Świat Wiadomości Żydzi

Smotrich grozi obaleniem rządu Izraela, jeśli ten nie będzie kontynuował ludobójstwa w Gazie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skrajnie syjonistyczny minister finansów Izraela Bezalel Smotrich zagroził obaleniem rządu Benjamina Netanjahu, jeśli ten nie zajmie Strefy Gazy. Nazwał porozumienie o zawieszeniu broni „bardzo poważnym błędem” oraz „poddaniem się Hamasowi”.

Smotrich grozi obaleniem rządu Izraela, jeśli ten nie będzie kontynuował ludobójstwa w Gazie. Umowa o zawieszeniu broni w Strefie Gazy i wymianie więźniów weszła w życie o 11:15 rano czasu lokalnego (09:15 GMT) w niedzielę po kilku godzinach opóźnienia z powodu izraelskich oskarżeń Hamasu o opóźnianie uwolnienia jeńców. Pierwotnie miała się rozpocząć o 8:30 rano czasu lokalnego (06:30 GMT). Układ o zawieszeniu broni i wymianie jeńców ratyfikowało 24 izraelskich ministrów, podczas gdy ośmiu je odrzuciło.

– Izrael musi zająć Gazę i utworzyć tymczasowy rząd wojskowy, ponieważ nie ma innego sposobu na pokonanie Hamasu – powiedział Smotrich w Army Radio. Obalę rząd, jeśli nie powróci do walki w sposób, który doprowadzi do przejęcia przez nas całej Strefy Gazy i rządzenia nią – dodał wpływowy żydonazista.

Wcześniej syjonistyczny minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir ogłosił wycofanie się swojej partii z koalicji rządzącej, w związku z podpisaniem zawieszenia broni w Strefie Gazy. Wielokrtonie twierdził, że celem powinno być całkowite zniszczenie getta w Gazie, a nastepnie zaludnienie wyczyszczonego terenu, żydowskimi osadnikami. Po ruchu partii Ben-Gvira, koalicja rządząca nadal ma jednak większość w Knesecie – 62 ze 120 miejsc.

Od czasu ataków Hamasu 7 października 2023 r., w wyniku których zginęło 1200 osób, a około 250 wzięto jako zakładników, Izrael zabił w Strefie Gazy prawie 47 000 osób. Jak ustaliła gazeta „Haaretz”, ​​śmigłowce i czołgi armii izraelskiej zabiły wielu spośród 1139 żołnierzy i cywilów, którzy według Izraela zginęli z rąk palestyńskiego ruchu oporu.

Zgodnie z porozumieniem, w pierwszej -sześciotygodniowej- fazie zawieszenia broni, siły izraelskie wycofają się z zamieszkałych obszarów Gazy, a 33 z około 98 pozostałych zakładników zostanie uwolnionych w zamian za pewną liczbę palestyńskich więźniów. Druga faza ma objąć uwolnienie pozostałych zakładników oraz wycofanie się sił izraelskich z całości terytorium getta.

Polecamy również: Tusk uruchomił podatek od posiadania płotu. Kto go zapłaci?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!