Wiadomości

300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

300 lat temu – 8 września 1717 r. – wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej został ukoronowany papieskimi koronami. Było to pierwsze takie wydarzenie poza Rzymem. Dziś, z okazji rocznicy, obraz zdobią repliki tamtejszych koron – złote z topazami i perłami.

Jasna Góra to jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie, a zarazem największe centrum pielgrzymkowe w Polsce. Częstochowskie sanktuarium każdego roku odwiedza kilka milionów pątników ze wszystkich zakątków globu.

Największym skarbem jasnogórskiego klasztoru paulinów jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej, sprowadzony tam w 1382 r. przez Władysława Opolczyka. To dzięki tej ikonie już w XV w. Jasna Góra stała się jednym z ważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce.

Przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem malowidło powstało na trzech deskach o łącznych wymiarach 122 na 82 cm. Według tradycyjnych przekazów, autorem obrazu miał być św. Łukasz Ewangelista, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym jadała Święta Rodzina. Badania wskazują jednak na XIII-XIV-wieczne pochodzenie obecnego malowidła, wykonanego na fragmentach wcześniejszej bizantyjskiej ikony.

Znaczenie Jasnej Góry wzrosło podczas potopu szwedzkiego. W 1655 r. Szwedom, mimo kilkutygodniowego oblężenia, nie udało się zdobyć klasztoru. Obrona sanktuarium do dzisiaj pozostaje triumfem w znaczeniu religijnym, narodowym i symbolicznym.

Rok później, w konsekwencji zwycięskiej obrony Jasnej Góry, król Jan Kazimierz złożył w katedrze lwowskiej ślubowanie, które można uważać za oficjalne obranie Maryi na Królową Polski. Koronacja z 1717 r. uznawana jest za dopełnienie tych ślubów oraz potwierdzenie tego aktu autorytetem papieskim.

Pierwszy z inicjatywą koron dla Matki Bożej wyszedł Władysław IV przy odnawianiu obrazu po tym, jak w 1430 r. husyci zrabowali klasztor i zniszczyli ikonę.

Później, na początku XVIII wieku, starania o korony podjął ówczesny prowincjał zakonu paulinów o. Konstanty Moszyński. Działania te okazały się skuteczne – wkrótce Stolica Apostolska zezwoliła na koronację.

Jak pisał kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze o. Jan Stanisław Rudziński w jednym z wydań tygodnia „Niedziela”, „paulini przygotowywali się do koronacji z wielką gorliwością, gdyż zdawali sobie doskonale sprawę z wyjątkowości tego wydarzenia”. Miała to bowiem być pierwsza poza Rzymem i Italią koronacja obrazu Matki Bożej.

„Zadbano o wygląd zewnętrzny Sanktuarium. Wystawiono wspaniałe łuki tryumfalne, przygotowano sztuczne ognie, zaproszono znanych w Polsce kaznodziejów oraz kapele muzyczne. Dla pielgrzymów wybudowano obszerną, drewnianą szopę i ozdobiono ją zielonymi gałązkami. Pomysł ten był nader szczęśliwy, gdyż zebrała się dwutysięczna rzesza pielgrzymów, która nie mogła pomieścić się w obrębie murów fortecznych” – pisał o. Jan Stanisław Rudziński.

Koronacji dokonał ksiądz biskup chełmski Krzysztof Szembek, a drogocenne korony podarował sam papież Klemens XI. Pielgrzymi przybywali na Jasną Górę już od 1 września. Sama uroczystość zgromadziła ok. 200 tys. osób, co na owe czasy było ogromną rzeszą.

W następnych wiekach kult Matki Bożej Częstochowskiej wciąż się rozrastał i do dziś jest żywy.

Oryginalne korony zostały skradzione w 1909 r. Rok później, dzięki staraniom ks. abp. Józefa Bilczewskiego ze Lwowa, nowe korony na wizerunek Maryi z Dzieciątkiem przesłał papież Pius X.

Teraz repliki pierwszych koron znów zdobią obraz. Wykonał je włoski złotnik Michele Affidato. Repliki zostały podarowane i ufundowane przez włoską diecezję Crotone oraz pobłogosławione w maju przez papieża Franciszka. Na terenie tej włoskiej diecezji znajduje się sanktuarium Madonna di Capocolonna.

Korony te zdobią obraz od 28 lipca, gdy przypadła I rocznica pobytu Franciszka na Jasnej Górze.

Główne obchody jubileuszowe z udziałem władz kościelnych i państwowych odbędą się dzisiaj na Jasnej Górze. Uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas ks. abp Wojciech Polak.

Transmisja na antenie Radia Maryja i TV Trwam od godz. 11.00

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!