Na zlecenie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzono wśród uczniów badanie „Różnić się nie oznacza nienawidzić się. Mniej wrogości poprzez wiedzę o prawach człowieka i dialog”.
W badaniu wzięło udział 396 uczniów z 16 szkół ponadgimnazjalnych, a jego wyniki mają stanowić uzasadnienie dla wdrożenia postulatu, by uczniów polskich szkół poddać indoktrynacji, jaką przeszli młodzi ludzie na zachodzie.
Dwójka autorów raportu, dr Łukasz Jurczyszyn i Andrzej Stefański, w trakcie dwóch godzin lekcyjnych dyskutowali z uczniami na poszczególne kwestie związane z życiem społeczno-politycznym, a ponadto przeprowadzili debaty oxfordzkie, przede wszystkim dotyczące polityki migracyjnej.
Wnioski z tego raportu są m.in. takie, że „uczniowie z zdecydowanej większości są zamknięci na uchodźców, szczególnie muzułmanów” oraz „wykazują silną tendencję homofobiczną”. Ważne jest też, że zgodnie z raportem, uczniowie uważają, że w Polsce nie ma wolnych mediów. Uczniowie twierdzili nadto, iż program 500+ wpływa na poprawę warunków życia.
„Istnieje potrzeba położenia w programie oświaty mocniejszych akcentów na wielokulturowość; W publicznym dyskursie powinniśmy zmienić sam język i pojęcia, którymi opisujemy problem ksenofobii, mowę nienawiści czy hejt internetowy” – stwierdzają we wnioskach autorzy, którzy, jak i im podobni, powinni być trzymani z dala od polskich szkół, by nie robili młodym ludziom wody z mózgu.
Czytaj też:
List otwarty red. Stanisława Michalkiewicza do Adama Bodnara
/wpolityce.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!