Modlitwa na cmentarzach Rakowickim i Salwatorskim, apel pamięci oraz złożenie wieńców przed pamiątkowymi tablicami oraz Dębem Wolności – tak społeczność akademicka Krakowa uczciła 78. rocznicę Sonderaktion Krakau.
– Pamięć o tym dniu jest aktualna, żywa i taka pozostanie. Również w PRL była zachowana – powiedział podczas uroczystości w Collegium Novum UJ rektor prof. Wojciech Nowak. Jak dodał, 6 listopada jest rodzajem przedłużenia (od 1 listopada) pamięci o tych, którzy odeszli.
– Ten cały tydzień to tydzień zadumy, refleksji, wspomnień o najbliższych, którzy odeszli – mówił rektor i dodał, że powodem do dumy jest dla niego forma, jaką od lat przyjmują obchody 6 listopada – uczelnia świętuje tę datę jako Dzień Pamięci.
W obchodach bierze udział coraz więcej osób, stąd w tym roku główna uroczystość odbyła się w auli Collegium Novum, a nie w sali nr 56, w której gestapo aresztowało polskich profesorów. – Już nie żyje żaden z profesorów, którzy byli uczestnikami tamtej akcji – powiedział rektor.
Przypomniał także przebieg Sonderaktion Krakau. Opowiadając o wydarzeniach sprzed 78 lat podkreślił, że hitlerowcy chcieli zniszczyć w narodzie polskim to, co najlepsze, chcieli zniszczyć tych, którzy mogą pomóc zachować pamięć o narodzie. – Na szczęście ten szaleńczy zbrodniczy plan się nie udał – powiedział rektor Nowak.
W programie uroczystości w Collegium Novum znalazł się także apel pamięci, wykład „O pożytkach płynących ze studiowania żywotów uczonych mężów” przewodniczącego Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ prof. Jana W. Tkaczyńskiego, a także recytacja fragmentu poematu „Niewola” Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu rektor AST prof. Doroty Segdy.
Uczeni złożyli także wieńce przed tablicami pamiątkowymi w Collegium Novum oraz pod Dębem Wolności.
Wcześniej społeczność akademicka modliła się na grobach profesorów na cmentarzach Rakowickim i Salwatorskim. Na nekropolii w Rakowicach nastąpiło także odsłonięcie odnowionych (dzięki inicjatywie Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ) nagrobków prof. Edmunda Krzymuskiego i prof. Władysława Leopolda Jaworskiego.
Pamiątkowe kwiaty, tak jak w poprzednich latach, spoczęły też przed tablicą pamiątkową w koszarach 16. Batalionu Powietrznodesantowego im. gen. bryg. Mariana Zdrzałki przy ul. Wrocławskiej.
6 listopada to Dzień Pamięci na UJ. Co roku społeczność uczelni wspomina Sonderaktion Krakau – podstępną akcję gestapo, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników UJ, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau. Śmierć w obozach poniosło kilkunastu uczonych.
Wskutek międzynarodowego poruszenia Niemcy zwolnili część więźniów z obozu w Sachsenhausen – jak zwracają uwagę historycy, był to jedyny taki przypadek w dziejach niemieckich obozów koncentracyjnych.
8 lutego 1940 r. obóz opuściło 102 więźniów, którzy ukończyli 40. rok życia. Przed zwolnieniem musieli się pisemnie zrzec wykonywania w przyszłości swoich zawodów.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!