Europa Wiadomości

Bluźniercy wygrywają przed niemieckim Trybunałem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Za nie do końca zgodny z konstytucją uznał niemiecki Trybunał Konstytucyjny obowiązujące w Bawarii całkowity zakaz głośnych zabaw w Wielki Piątek, który obowiązuje w Bawarii, a na który skarżyły się środowiska lewackie i ateistyczne.

 

Sprawa trafiła do Trybunału Kosttucyjnego z wniosku ateistycznego stowarzyszenia „Związek na rzecz Wolności Ducha” (niem. Bundes für Geistesfreiheit), która chciała zorganizować w Wielki Piątek w 2007 roku w Monachium bluźnierczą imprezę („Heidenspaß statt Höllenqua – religionsfreie Zone München”), ale nie zgodziły się na to władze miejskie.

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązujące w Bawarii przepisy są zbyt surowe i powinny one uwzględniać pewne wyjątki od nakazu zachowywania ciszy. Aczkolwiek Trybunał nie dopatrzył się w nich niezgodności z konstytucją, to jednak przyznał rację wnioskodawcom, uznając, że w tym przypadku doszło do naruszenia wolności zgromadzeń, a wielkopiątkowa cisza nie może mieć pierwszeństwa przed innymi przepisami.

 

Trybunał stwierdził bowiem, że ponieważ impreza z 2007 roku miała się odbyć w zamkniętym budynku, to nie mogła ona zakłócać spokoju publicznego i cichego charakteru Wielkiego Piątku. Tym samym Trybunał uznał, że zakaz stanowił naruszenie wolności obywatelskich.

 

Takim stanowiskiem Trybunału zmartwiony jest arcybiskup bawarskiego Bambergu, Ludwig Schick, który powiedział, że cisza w takie dni jak Wielki Piątek „jest błogosławieństwem dla naszych nerwowych, skomercjalizowanych czasów”. Hierarcha dodał, że należy „oczywiście” zaakceptować decyzję Trybunału, ale zaapelował o takie wcielanie jej w życie, które umożliwi zachowanie dotychczasowego charakteru Wielkiego Piątku w Bawarii.

 

W Niemczech tak zwane „ciche dni” są regulowane na szczeblu poszczególnych landów. W Bawarii obok Wielkiego Piątku należą do nich jeszcze Wszystkich Świętych oraz Wigilia. Jednak to właśnie Wielki Piątek chroniony jest w sposób szczególny, bo prawodawstwo nie dopuszczało jak dotąd żadnych wyjątków od cichego charakteru tego dnia. Nie można było zatem organizować na przykład żadnych imprez muzycznych ani sportowych. Decyzja Trybunału oznacza, że ten punkt prawa musi się zmienić i w Bawarii trzeba będzie dopuścić pewne wyjątki.

 

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!