Na 10 grudnia zaplanowano w Poznaniu spotkanie (szkolenie?) „Jak bezpiecznie przerwać ciążę w domu”. Organizuje je stowarzyszenie „W naszej sprawie”, a odbyć się ono ma w siedzibie organizacji Centrum Stonewall. W związku z obawami dotyczącymi złamania prawa do prokuratury wpłynęło już kilka zawiadomień.
Portal wmeritum.pl przypomina, że „W naszej sprawie” to poznańska inicjatywa społeczna, która określa się jako „oddolny sprzeciw wobec planów zaostrzenia ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 7 stycznia 1993 roku”. Z kolei Grupa Stonewall to poznańskie stowarzyszenie LGBT. Znane jest między innymi z wywieszania w mieście tęczowych flag oraz organizowania parad równości. Stowarzyszenie ma również na swoim koncie kontrowersyjne nagranie z przebranym w damski strój mężczyzną, paradującym przed kościołem z lizakiem w kształcie penisa.
Prelegentki mają odpowiedzieć na pytania: Jak z zakazem radzą sobie kobiety będące w niechcianej ciąży? Czy nielegalna aborcja zawsze jest niebezpieczna? Co to jest aborcja farmakologiczna/medyczna? Co to znaczy aborcja domowa? Czy aborcja domowa jest legalna? Ile taka aborcja kosztuje? Kim jest Ciocia Basia, aborcyjna doula i kim są Kobiety W Sieci- aborcja po polsku? A kim będą owe prelegentki? Otóż na facebooku organizatorzy napisali:
Do rozmowy na ten temat zaprosiłyśmy Kingę Jelińską, dyrektorkę fundacji Women Help Women, Justynę Wydrzyńską, przedstawicielkę Kobiet W Sieci, Karolinę Więckiewicz, prawniczkę, ekspertkę od praw reprodukcyjnych oraz Natalię Broniarczyk, aktywistkę feministyczną z Porozumienia Kobiet 8 Marca.
Jak poinformowała „Gazeta polska Codziennie”, w związku z planowanym spotkaniem do prokuratury wpłynęło kilka zgłoszeń. Między innymi zawiadomienie takie złożyli działacze Młodzieży Wszechpolskiej. Piotr Kotlarski, wiceszef Prokuratury Rejonowej Poznań Grunwald w rozmowie z „GPC” potwierdził, ze śledczy prowadzą czynności sprawdzające w tej sprawie. Śledczy mają zapoznać się z przebiegiem sobotniego spotkania i dopiero na tej podstawie zdecydować o ewentualnych dalszych działaniach.
Organizatorzy najwyraźniej wystraszyli się nieco reakcji, z tym zawiadomień do prokuratury, i zmienili nazwę wydarzeniach. Teraz jego nazwa brzmi: „O legalnych, dostępnych w Europie środkach poronnych/Rozmowa”.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!