Niemiecki Bundestag uchwalił w czwartek ustawę regulującą kwestię łączenia rodzin uchodźców korzystających w Niemczech z ochrony ograniczonej, realizując wtorkowe uzgodnienie z rozmów koalicyjnych między chadeckim blokiem CDU/CSU a socjaldemokratami z SPD.
Projekt uchwały wniesiony przez blok kanclerz Angeli Merkel uzyskał poparcie 678 deputowanych, przy sprzeciwie 376. Uchwalone prawo przewiduje, że wprowadzone w marcu 2016 roku zawieszenie łączenia rodzin imigrantów o „ograniczonym statusie ochronnym” zostanie przedłużone do 31 lipca bieżącego roku. Natomiast od 1 sierpnia będzie wolno każdego miesiąca wpuszczać do Niemiec do tysiąca członków rodzin osób, które nie mają pełnego statusu uchodźcy.
Kompromis w tej sprawie zapadł podczas rozmów koalicyjnych we wtorek. Jednocześnie porozumienie dopuszcza zwiększenie comiesięcznego limitu sprowadzanych osób o szczególnie trudne przypadki. Rozwiązanie takie przewidywał już protokół z sondażowych rokowań między CDU/CSU i SPD.
Kwestia budziła jednak w tym tygodniu dalsze kontrowersje, gdyż obie strony prezentowały różne interpretacje tego kompromisu. Czwartkowa uchwała kładzie tym dyskusjom kres.
Ograniczona ochrona dotyczy ludzi, którym nie przysługuje prawo pełnego azylu, gdyż nie byli w swoim kraju osobiście prześladowani, ale w ich ojczystych krajach toczą się wojny bądź też praktykuje się tortury lub inne rodzaje nieludzkiego traktowania.
Niemcy zmagają się z utworzeniem rządu od wyborów z 24 września 2017 roku, w których zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Od 24 października kanclerz Angela Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!