Nakładem prestiżowego Wydawnictwa „Le chasseur abstrait” ukazała kolejna książka Marty Cywińskiej – znanej dobrze Czytelnikom portalu Prawy.pl oraz piszącej także w języku francuskim. Autorką ilustracji jest jedna z najbardziej znanych we Francji artystek specjalizujących się w problematyce kobiecości –
Valérie Constantin.
Tytuł książki „DEUXIÈME NUDITÉ” nawiązuje do metaforycznej podróży poprzez meandry psychiki kobiety. Cykl wierszy Marty Cywińskiej zanurzony jest w najwyższych temperaturach emocjonalnych. Autorka odwołuje się do najistotniejszych symboli kobiecości w sztuce oraz literaturze. W zbiorze znalazły się najnowsze jej utwory, m.in: „Femme-mandragore”, „Biblio-femme”, „Femme-cerceuil”, „Lui clos”, „Nautique”, „La femme au bateau”.
Przypomnijmy, iż w 2005 roku w Hiszpanii ukazał się trójpłytowy album „Serenada” w przekładzie na język polski i wykonaniu Marty Cywińskiej, recytującej poemat Patricka Cintasa. W 2005, również w Hiszpanii ukazał się jej francuskojęzyczny zbiór poezji w wydaniu dwujęzycznym (w tłumaczeniu na język hiszpański), zatytułowany „Astrolabe”. W 2008 ukazała się kolejna książka Marty Cywińskiej w języku francuskim – „Première nudité” z ilustracjami Valérie Constantin oraz płyta pod tym samym tytułem (francuskojęzyczne wiersze recytowane przez autorkę przy dźwiękach muzyki Jacka Yantchenkoffa).
Marta Cywińska jest autorką ponad 20 książek – w tym kilku w języku francuskim. Jej imieniem nazwano jeden z dębów w Lesie Tysiąca Poetów, znajdującym się w Vesdun samym sercu Francji. W minionych latach była koordynatorem projektu translatorskiego, skupiającego pisarzy i poetów dwujęzycznych z Francji, Hiszpanii, Wenezueli oraz Argentyny. W 2014 w Belgii została uhonorowana statuetką „Plume d’Or” za „całokształt twórczości literackiej, dziennikarskiej, naukowej oraz za propagowanie idei narodowych i promowanie kultury polskiej na świecie”. Kilkakrotnie była zapraszana jako gość specjalny na Międzynarodowe Targi Książki
we Francji.
Marta Cywińska jest także Ambasadorem Poetyckim Movimento Poetas del Mundo w Polsce oraz autorką „Manifestu kobiecjonizmu”, z którego pochodzi m.in. następująca deklaracja:
„Feminizm jest przeżytkiem. Podobnie jak gender. Czas przywrócić godność kobiecie w pełni jej kobiecości, wdzięku, subtelności, bezbrzeżnego powołania do bycia kobietą we wszystkich wymiarach istnienia. Kobiecość ma być wreszcie pełnią – również w wymiarze jej piękna duchowego, wiedzy, mądrości oraz intelektu”.
Credo poetki, pisarki oraz felietonistki zawiera się w słowach: „Normalne kobiety mają w sobie przepastne przestrzenie dobra, miłosierdzia, miłości, potrzebę opiekowania się słabszymi i stawania w ich obronie oraz nie muszą w mediach rekompensować swych braków. Piękno ducha i mądra kobiecość – w tym jest nasza siła!”
Wkrótce ukaże się jej zbiór felietonów publikowanych dotychczas na portalu prawy.pl.
Stefan Aleksander Dziekoński
Źródło:
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!