Wiadomości

Dobiegła końca rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego w Jabłonkach koło Baligrodu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zakończył się demontaż pomnika gen. Karola Świerczewskiego “Waltera”, który stał w Jabłonkach na Podkarpaciu – poinformował PAP rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie Edward Marszałek.

Rozbiórka pomnika rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu w środę. Jak powiedział Marszałek, firma miała czas na demontaż całego pomnika do 9 marca, ale udało się to zrobić wcześniej.

– Plac został już uprzątnięty przez firmę – dodał.

Elementy identyfikujące pomnik, czyli orzeł z blachy pancernej, odlew głowy generała, tablica i napisy zostaną przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej.

Cała operacja rozbiórki pomnika kosztowała 52 tys. zł (netto) i pokryło je Nadleśnictwo Baligród, które jest zarządcą terenu, na którym stoi pomnik. Kwota ta zostanie zrefundowana ze Skarbu Państwa.

Nadal nie wiadomo, co znajdzie się na terenie, na którym stał pomnik. Nadleśnictwo Baligród chce przeprowadzić konsultacje co do zagospodarowania terenu.

Jak mówił przed tygodniem Marszałek, na pewno ustawiona zostanie tablica informująca o tym, że stał tu pomnik gen. Świerczewskiego.

– Chcemy, żeby to miejsce, które jest już wyposażone w parking, które istnieje już w świadomości turystów bieszczadzkich, żeby pozostało takim turystycznym terenem – mówił rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Wśród pomysłów jest utworzeniu w tym miejscu m.in. arboretum.

Pomnik musiał zostać usunięty, bo w opinii IPN kłóci się z zasadami szacunku dla pamięci narodowej, jak również pozostaje w sprzeczności z zapisami art. 256 kodeksu karnego zabraniającymi gloryfikacji systemów totalitarnych.

Pomnik, według projektu Franciszka Strynkiewicza, stał w miejscu, gdzie zginął Świerczewski, śmiertelnie raniony w zasadzce UPA 28 marca 1947 roku.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!