Chodzi o Pomnik Zwycięstwa nad Faszyzmem w Gorzowie Śląskim. IPN wystosował pismo adresowane do Burmistrza Miasta Gorzów Śląski, w którym w ramach działań dekomunizacyjnych wzywa do usunięcia pomnika.
Pomnik ten wniesiony został w 1970 r. w hołdzie bohaterom zwycięstwa nad faszyzmem i wyzwolenia miasta – jego powrotu w granice Polski. Jego autorem jest Jan Borowczak twórca m. in. Pomników w Opolu, Raciborzu, Łambinowicach, Blachowni Śląskiej, Zdzieszowicach.
Jego symbolika odwołuje się do polskich tradycji regionu i powstań śląskich. Orzeł w ręce postaci kobiety symbolizuje piastowską historie Śląska, trzy pylony ‐ znicze w tle symbolizują trzy powstania śląskie. Na płycie pod pomnikiem znajduje się inskrypcja:
„Bohaterom walk z faszyzmem, wyzwolicielom Ziem Piastowskich w 25. rocznicę wyzwolenia. Społeczeństwo Gorzowa Śląskiego”
Pomnik ma zostać wyburzony z uwagi na relief karabinu w typie pepeszy, choć pepesze używane były w tym czasie powszechnie, także przez ugrupowania partyzanckie.
Jak piszą autorzy petycji, pomnik ten bezsprzecznie jest wartościowym dziełem rzeźbiarskim sztuki polskiej tego okresu. Uważają oni, że usuwanie wartościowych pomników upamiętniających ważne wydarzenia w historii Polski jest aktem wandalizmu wobec Dziedzictwa Kulturowego Polski, a nadto – że tego typu działania władz naruszają naszą Konstytucję.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, jak podkreślają obrońcy Pomnika, w preambule stanowi: „Ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.”.
Autorzy petycji podkreślają, że nie było konsultacji społecznej w sprawie usunięcia pomnika w Gorzowie Śląskim, z którym mieszkańcy są związani i który reprezentuje ważny okres w historii regionu i koniec tragicznych lat wojny. Pomnik upamiętnia koniec wojny, zwycięstwo nad faszyzmem i jako taki w żaden sposób nie propaguje ustroju totalitarnego, wręcz przeciwnie.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!