Wiadomości

Wilno: Poświęcenie sztandaru Fundacji „Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej w sobotę poświęcono sztandar Fundacji „Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich”. W uroczystości udział wzięli członkowie fundacji, mieszkańcy Wilna i Wileńszczyzny.

„Ten dzień jest dla nas dużym przeżyciem. To trudno nawet słowami wyrazić. O tym marzyliśmy od lat” – powiedział PAP dowódca 3. szwadronu stacjonującego w Krakowie, porucznik kawalerii ochotniczej Filip Kamizela.

„Mamy też świadomość, że w pewien sposób dotrzymaliśmy słowa, które daliśmy nieżyjącym weteranom pułku, że będziemy ze wszystkich sił dbać o to, aby pamięć o tym pułku przetrwała również tu, na Wileńszczyźnie” – dodał.

Historia 4. Pułku Ułanów, którego działalność została wznowiona przed 100 laty, w listopadzie 1918 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej była ściśle związana z Wilnem i Wileńszczyzną. W kwietniu 1919 roku pułk m.in. walczył o Wilno i odbił miasto. W 1921 rok pułk jako pierwszy przekroczył Niemen i otrzymał prawo do noszenia nazwy Pułk Ułanów Zaniemeńskich. W latach 1927-1939 pułk stacjonował w Wilnie.

W sobotę członkowie Fundacji odwiedzili też miejsce, w którym stacjonował pułk przy dawnej wileńskiej ulicy Tuskulanum.

„To nieprawdopodobne przeżycie, zwłaszcza, że są w naszej Fundacji potomkowie tych, którzy służyli w pułku, m.in. mój wujek” – zaznaczył Filip Kamizela.

Oddział Kawalerii Ochotniczej im. 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich powstał przed 45 laty w miejscowości koło Częstochowy jako drużyna harcerska i wraz z upływem lat rozrósł się do Fundacji. Obecnie szwadrony stacjonują w Blachowni, Wrocławiu, Krakowie i Dąbrówce Łubiańskiej pod Opolem.

Jak informuje Filip Kamizela, sztandar 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich został utracony w 1939 roku i dotychczas nie odnaleziony.

„Poświęcony dzisiaj sztandar jest sztandarem naszego Oddziału i jest bardzo zbliżony do oryginału, ale ma dodatkowo motywy harcerskie, ponieważ korzenie naszej Fundacji są harcerskie” – tłumaczył.

Czołowe miejsce na sztandarze zajmuje wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Fundacja jest spadkobiercą i kontynuatorem tradycji pułkowej, organizacją patriotyczo-wychowawczą. Od kilku lat współpracuje z harcerzami i uczniami szkół na Wileńszczyźnie. Dla harcerzy z Solecznik, Fundacja m.in. zorganizowała akcję zbiórki książek, a harcerzom z podwileńskiej miejscowości Grzegorzewo ufundowała mundury harcerskie.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!