Jak podaje portal compraic.pl jedną z największych zalet Bitcoina jest możliwość wysyłania i otrzymywania funduszy szybciej niż w przypadku tradycyjnych płatności. Pozwala również ominąć konieczność korzystania z tradycyjnych giełd oraz przelewów międzynarodowych. Brzmi to jak świetne rozwiązanie dla mieszkańców kraju, który nie może uczestniczyć w światowym rynku. Na przykład z powodu sankcji. Czy to będzie powód, dla którego mieszkańcy Iranu przerzucą się na krypto?
W 2015 roku sankcje nałożone na Iran zostały zniesione po tym, jak kraj zgodził się na ograniczenie programu nuklearnego. Wcześniej był odsunięty od możliwości korzystania z międzynarodowego systemu bankowego poprzez blokadę systemu SWIFT. Już wtedy irańscy obywatele korzystali z możliwości oferowanych przez kryptowaluty. Według komisji zajmującej się sprawami gospodarczymi mieszkańcy wyprowadzili w ten sposób fundusze o łącznej wartości 2,5 mld USD.
Był to główny powód, dla którego irański bank centralny zakazał krajowym bankom i instytucjom finansowym kontaktu w kryptowalutami. Bank Centralny Iranu uzasadnił swoją decyzję również obawami o wykorzystanie kryptowalut do prania brudnych pieniędzy. W ten sposób instytucja pomogła również słabnącej krajowej walucie – rialowi.
Sytuacja może się jednak zmienić po nałożeniu nowych sankcji. Minister cyfryzacji i technologii Mohammad Javad Azari-Jahromi ogłosił pod koniec kwietnia, że powstał eksperymentalny model rządowej kryptowaluty. „Podczas spotkania z zarządem Post Bank na temat cyfrowych walut opartych o technologię blockchain, przedłożyłem środki do zaimplementowania pierwszej krajowej wirtualnej waluty” – powiedział minister.
W wyniku decyzji Trumpa o wycofaniu się z porozumienia z Iranem, kraj ten rozpoczął rzekomo rozmowy z Rosją. Państwa te chcą przedyskutować wykorzystanie kryptowalut w celu ominięcia amerykańskich sankcji i blokady korzystania z systemu bankowego SWIFT. Pourebrahimi potwierdził, że irański bank centralny jest zaangażowany w opracowanie sposobu na wymianę kryptowalut pomiędzy Iranem a Rosją.
Arame Bandari z Iran Blockchain Labs uważa, że kraj jest gotowy na wdrożenie rozwiązań kryptowalutowych. Jego zdaniem środowisko startupowe w Teheranie i innych dużych ośrodkach miejskich w Iranie jest zainteresowane szerszym zaimplementowaniem kryptowalut i technologii blockchain. Jeśli pojawi się zielone światło ze strony Banku Centralnego Iranu, to wdrożenie kryptowalut pozwoli zarówno rządowi, jak i zwykłym obywatelom na normalne funkcjonowanie pomimo nałożonych sankcji.
A co Wy sądzicie o kryptowalutach? Czy są one tylko chwilową modą czy może stwarzają realną przeciwwagę dla obecnych “tradydycyjnych” walut i z czasem zaczną się nimi interesować kolejne państwa? Piszcze co sądzicie o całej tej sytuacji w komentarzach.
Źródło: compraic.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!