Wiadomości

Nie żyje Irena Szewińska – legenda polskiego sportu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przez lata sprawiała nam, kibicom sportowym, ogromną radość, zdobywając medale olimpijskie, mistrzostw Świata i Europy – w piątek, 29 czerwca odeszła Irena Szewińska członkini MKOl i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, nasza najwybitniejsza lekkoatletka w historii.

Urodzona 24 maja 1946 roku w Leningradzie sportsmenka w pięciu olimpijskich startach wywalczyła siedem medali – trzy złote oraz dwa srebrne i tyle samo brązowych. Ośmiokrotnie poprawiła rekordy świata indywidualnie oraz dwa razy w sztafecie.

W piątek przed północą zmarła Irena Szewińska, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce – poinformował jej mąż Janusz Szewiński.

– Irena zmarła około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ostatnio dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim – powiedział Szewiński.

„Była wielokrotną reprezentantką Polski w meczach międzypaństwowych i multimedalistką mistrzostw Europy, a na igrzyskach olimpijskich (startowała w nich pięciokrotnie, w latach: 1964, 1968, 1972, 1976 i 1980) w biegach sprinterskich i skoku w dal wywalczyła aż siedem medali – 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Wielokrotnie ustanawiała rekordy świata, a w roku 1974 została uznana za najlepszą lekkoatletkę globu. Triumfowała zresztą w szeregu innych rankingów i plebiscytów – zarówno krajowych jak i międzynarodowych” – napisano na portalu olimpijski.pl.

Po zakończeniu kariery zawodniczej pozostała niezwykle aktywną działaczką sportową – w Polskim Związku Lekkiej Atletyki i międzynarodowych strukturach tej dyscypliny oraz w polskim i światowym ruchu olimpijskim. Od wielu lat była wiceprezesem PKOl, a od 1998 roku członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – z jego ramienia pracowała w komisjach nadzorujących przygotowania gospodarzy do igrzysk w: Atenach (2004), Londynie (2012) i Tokio (2020). Działała, pełniąc kierownicze funkcje w Towarzystwie Olimpijczyków Polskich i Polskim Stowarzyszeniu Sportu Kobiet. Za wybitne osiągnięcia sportowe i społeczną aktywność w ruchu sportowym otrzymała wysokie odznaczenia państwowe, w tym – Order Orła Białego. Była też jedną z pierwszych osób wyróżnionych Orderem Zasługi Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Gdańska Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. J. Śniadeckiego nadała jej tytuł Doktora Honoris Causa, a funkcjonująca przy Uniwersytecie Jagiellońskim kapituła – Medal Kalos Kaghatos. Irena Szewińska została także uhonorowana w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie-Cetniewie, Jej imię nosi publiczna szkoła podstawowa w Pułtusku.

Wybitna lekkoatletka z początkiem 2014 roku przeszła chemioterapię, ponieważ wykryto u niej nowotwór, z którym walczyła już wcześniej. Wydawało się, że zwycięży bezwarunkowo, ale nowotwór wrócił. Szewińska nie poddała się, dalej walczyła z chorobą i nawet nie zrezygnowała z wyjazdu na zimowe igrzyska do Soczi.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!