Przez lata sprawiała nam, kibicom sportowym, ogromną radość, zdobywając medale olimpijskie, mistrzostw Świata i Europy – w piątek, 29 czerwca odeszła Irena Szewińska członkini MKOl i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, nasza najwybitniejsza lekkoatletka w historii.
Urodzona 24 maja 1946 roku w Leningradzie sportsmenka w pięciu olimpijskich startach wywalczyła siedem medali – trzy złote oraz dwa srebrne i tyle samo brązowych. Ośmiokrotnie poprawiła rekordy świata indywidualnie oraz dwa razy w sztafecie.
W piątek przed północą zmarła Irena Szewińska, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce – poinformował jej mąż Janusz Szewiński.
– Irena zmarła około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ostatnio dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim – powiedział Szewiński.
„Była wielokrotną reprezentantką Polski w meczach międzypaństwowych i multimedalistką mistrzostw Europy, a na igrzyskach olimpijskich (startowała w nich pięciokrotnie, w latach: 1964, 1968, 1972, 1976 i 1980) w biegach sprinterskich i skoku w dal wywalczyła aż siedem medali – 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Wielokrotnie ustanawiała rekordy świata, a w roku 1974 została uznana za najlepszą lekkoatletkę globu. Triumfowała zresztą w szeregu innych rankingów i plebiscytów – zarówno krajowych jak i międzynarodowych” – napisano na portalu olimpijski.pl.
Nie żyje Irena Szewińska • Polski Komitet Olimpijski https://t.co/KbXZiO4sSz
— PKOl (@PKOL_pl) 29 czerwca 2018
Po zakończeniu kariery zawodniczej pozostała niezwykle aktywną działaczką sportową – w Polskim Związku Lekkiej Atletyki i międzynarodowych strukturach tej dyscypliny oraz w polskim i światowym ruchu olimpijskim. Od wielu lat była wiceprezesem PKOl, a od 1998 roku członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – z jego ramienia pracowała w komisjach nadzorujących przygotowania gospodarzy do igrzysk w: Atenach (2004), Londynie (2012) i Tokio (2020). Działała, pełniąc kierownicze funkcje w Towarzystwie Olimpijczyków Polskich i Polskim Stowarzyszeniu Sportu Kobiet. Za wybitne osiągnięcia sportowe i społeczną aktywność w ruchu sportowym otrzymała wysokie odznaczenia państwowe, w tym – Order Orła Białego. Była też jedną z pierwszych osób wyróżnionych Orderem Zasługi Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Gdańska Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. J. Śniadeckiego nadała jej tytuł Doktora Honoris Causa, a funkcjonująca przy Uniwersytecie Jagiellońskim kapituła – Medal Kalos Kaghatos. Irena Szewińska została także uhonorowana w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie-Cetniewie, Jej imię nosi publiczna szkoła podstawowa w Pułtusku.
Pani Ireno na zawsze w mojej pamięci ??Będzie Nam Pani brakowało.W Rio spełniło się moje marzenie,kiedy miałam przyjemność otrzymać?Tak jak wtedy,podczas ceremonii łzy ze wzruszenia leciały strumieniami ,tak teraz łzy lecą po stracie tak wspaniałej osobowości R.I.P I.Szewinska pic.twitter.com/SZh1JYdrq7
— anita wlodarczyk (@AnitaWlodarczyk) 29 czerwca 2018
Wybitna lekkoatletka z początkiem 2014 roku przeszła chemioterapię, ponieważ wykryto u niej nowotwór, z którym walczyła już wcześniej. Wydawało się, że zwycięży bezwarunkowo, ale nowotwór wrócił. Szewińska nie poddała się, dalej walczyła z chorobą i nawet nie zrezygnowała z wyjazdu na zimowe igrzyska do Soczi.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!