Z dniem 1 lipca w Szwecji weszło w życie prawo zaostrzające przepisy dotyczące przestępstw seksualnych. Zobowiązuje ludzi do uzyskania wyraźnej wzajemnej zgody przed kontaktem intymnym – w przeciwnym razie zostanie uznany za gwałt.
Zgodnie z nowym prawem, obie osoby muszą wyrazić zgodę na zbliżenie słowami lub „jasno wyrazić”, że chcą zaangażować się w aktywność seksualną, a bierność nie jest uważana za oznakę dobrowolnego uczestnictwa.
Dotychczas czynnikiem decydującym o wymierzeniu kary za gwałt było udowodnienie, że sprawca zmusił ofiarę siłą, groźbami lub wykorzystał jej trudną sytuację.
Przyczyn wprowadzenia podobnego prawa można szukać w werdykcie szwedzkiego sądu pierwszej instancji w 2013 r. Wówczas Szwecją wstrząsnął wyrok uniewinniający trzech młodych mężczyzn oskarżonych o zgwałcenie 15-letniej dziewczynki butelką wina. W werdykcie sąd stwierdził: „Ludzie podejmujący czynności seksualne robią sobie nawzajem różne rzeczy w sposób spontaniczny, bez proszenia o zgodę.” Protesty dziewczyny sąd tłumaczył jej „nieśmiałością”. Sprawcy zostali ostatecznie skazani w drugiej instancji po powszechnych protestach.
Powstała już specjalna aplikacja na telefon, która pozwala na wyrażenie zgody przed kontaktem seksualnym.
Czytaj też:
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!