Do Sądu Rejonowego w Iławie wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwóm Polkom, obywatelowi Ukrainy i obywatelowi Białorusi, którzy ułatwili ponad 1.600 cudzoziemcom nielegalny wjazd i pobyt na terytorium Polski. To finał śledztwa prowadzonego od 2015 roku przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.
Główną organizatorką tego przestępczego procederu była 38–letnia mieszkanka województwa pomorskiego. Jako pełnomocnik fikcyjnych podmiotów gospodarczych, wspólnie z pozostałymi oskarżonymi rejestrowała w powiatowych urzędach pracy, oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Na ich podstawie uzyskiwała wymagane zezwolenia na pracę udzielane przez wojewodów. Dzięki nim cudzoziemcy mogli ubiegać się o tzw. wizy pracownicze, które umożliwiały im wjazd i pobyt na terytorium Unii Europejskiej. Od kwietnia 2013 do kwietnia 2015 roku, kobieta zorganizowała nielegalną migrację dla ponad 1.600 cudzoziemców z krajów Europy Wschodniej, m.in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Białorusi, Azerbejdżanu, Gruzji, Tadżykistanu i z Mołdawii.
Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że dzięki prowadzonej działalności przestępczej kobieta uzyskała korzyść majątkową w kwocie ponad 270 tys. zł.
Podczas prowadzonej sprawy funkcjonariusze Straży Granicznej przeszukali kilka mieszkań, zabezpieczyli 8.940 euro, 3 tys. złotych oraz telefony komórkowe, karty SIM i komputery.
Głównej organizatorce przestępczego procederu grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Pozostałe osoby: 43-letnia Polka, 39-letni Białorusin i 36-letni Ukrainiec dobrowolnie poddali się karze od 7 miesięcy do 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 2 lat.
/strazgraniczna.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!