Wiadomości

Chiny wprowadzają cła odwetowe – to największa wojna handlowa w historii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nakładając 25-procentowe cła na chiński eksport wart 34 mld dolarów rocznie, USA rozpoczęły największą wojnę handlową w historii – ocenił w piątek chiński resort handlu. MSZ w Pekinie oświadczyło, że Chiny zaczęły już stosować cła odwetowe. Również w piątek Rosja wprowadziła dodatkowe cła na import niektórych towarów ze Stanów Zjednoczonych, odpowiadając w ten sposób na nałożone przez USA cła na stal i aluminium produkcji rosyjskiej.

Zgodnie z zapowiedziami o północy z czwartku na piątek na wschodzie USA (godz. 6 rano w piątek w Polsce) weszła w życie pierwsza partia ceł na chiński eksport do USA wart 34 mld dolarów rocznie. Taryfy mają być dla Pekinu karą za wymuszanie transferu technologii od zagranicznych firm.

„USA, łamiąc reguły Światowej Organizacji Handlu (WTO), rozpoczęły wojnę handlową o największej skali w historii. Działania te są klasycznym przykładem handlowej tyranii, będą miały poważny wpływ na światowy łańcuch produkcji (…) i wywołają trudności dla światowego wzrostu gospodarczego” – oceniło w komunikacie chińskie ministerstwo handlu, zapowiadając skargę do WTO.

Chińskie władze zapowiadały wcześniej natychmiastowy i proporcjonalny odwet i ogłosiły listę 545 towarów amerykańskich, wartych również 34 mld dolarów rocznie, które mają zostać oclone. Są wśród nich produkty rolno-spożywcze i samochody.

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Pekinie, że taryfy odwetowe na produkty sprowadzane do Chin z USA weszły w życie natychmiast po wprowadzeniu ceł amerykańskich. Nie podał szczegółów dotyczących liczby i wartości towarów objętych cłami odwetowymi.

Tymczasem chińscy celnicy opóźniają w piątek odprawę towarów z USA w chińskich portach, czekając na oficjalne wytyczne z Pekinu w sprawie taryf odwetowych – podała Agencja Reutera, powołując się na cztery anonimowe źródła.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że cła na kolejne chińskie produkty o wartości 16 mld dolarów rocznie zostaną wprowadzone za dwa tygodnie. Pekin również przygotował drugą listę amerykańskich towarów wartych 16 mld dolarów rocznie, które zamierza oclić w odwecie.

Trump, który zarzuca Chinom nieuczciwe praktyki handlowe, zagroził, że jeśli odpowiedzą one cłami, nałoży taryfy na kolejne chińskie produkty, których import do USA wart jest nawet 500 mld dolarów rocznie. W przypadku eskalacji Chiny będą kontratakować „narzędziami ilościowymi i jakościowymi” – odpowiedział na to chiński resort handlu.

W piątek dodatkowe cła na import niektórych towarów ze Stanów Zjednoczonych wprowadziła również Rosja. Odpowiedziała w ten sposób na nałożone przez USA 8 marca cła na stal i aluminium produkcji rosyjskiej.

„Zastosowane zostają działania kompensujące w postaci dodatkowych, podwyższonych stawek ceł importowych w wysokości od 25 proc. do 40 proc. wartości wwożonego towaru” – poinformował w piątek minister gospodarki Rosji Maksim Orieszkin. Cłami tymi obłożone zostają pewne towary z USA, których odpowiedniki są produkowane w Rosji. Chodzi w szczególności o niektóre rodzaje sprzętu budowlanego, sprzętu z branży naftowo-gazowej, narzędzia do obróbki metalu, światłowody.

Ministerstwo gospodarki poinformowało ponadto, że Rosja może wprowadzić dalsze „działania kompensujące” w marcu 2021 roku, tj. gdy miną trzy lata od czasu wprowadzenia ceł przez stronę amerykańską. Rosja może to również uczynić w przypadku, gdy w Światowej Organizacji Handlu (WTO) zapadnie decyzja o tym, iż działania USA nie są zgodne z przepisami WTO.

Orieszkin poinformował w piątek, że wprowadzenie przez USA ceł spowodowało straty dla eksporterów rosyjskich w wysokości 537,6 mln USD. Według kwietniowego komunikatu WTO Rosja wystąpiła do tej organizacji o odszkodowania od USA.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!