Wiadomości

Lasy Państwowe nie zostaną sprywatyzowane – „Solidarność” usatysfakcjonowana zmianami w projekcie ustawy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Daje nam to niebywały spokój, pewność, że panu premierowi i państwu polskiemu zależy na budowaniu silnej pozycji Lasów Państwowych w obecnej formule organizacyjno-prawnej i finansowej, która służy społeczeństwu – skomentował w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja przyjętą przez Sejm poprawioną wersję ustawy o lasach Jacek Cichocki, przewodniczący sekcji leśnictwa przy NSZZ „Solidarność”.

U osób, które lubią długie piesze wędrówki w otoczeniu gór i lasów, czy też wielodniowe spływy kajakowe, perspektywa komercjalizacji terenów leśnych, ich wyprzedaż i poprzecinanie ich płotami wzbudziła ogromne obawy. Także leśnikom pomysł przekształcenia terenów leśnych w sieć przedsiębiorstw mających kierować się rachunkiem ekonomicznym nie przypadł do gustu.

Sejmowe komisje infrastruktury i ochrony środowiska zaproponowały poprawkę do ustawy o lasach, która wyłącza Lasy Państwowe z grona założycieli spółki Polskie Domy Drewniane. Sejm uchwalił dziś zmienioną – według życzeń leśników – ustawę.

Jacek Cichocki ucieszył się, że nacisk społeczny na rząd okazał się skuteczny. Wyraził też ubolewanie nad ciągłą próbą niszczenia Lasów Państwowych przez niektóre środowiska.

– Niestety chyba bardzo wąska grupa osób chce się albo wzbogacić, albo zrobić przy okazji pewne interesy kosztem – tak, jak teraz było Lasów Państwowych – a nawet dobrych programów, takich jak Mieszkanie plus, które zostały wdrożone i wprowadzone przez pana premiera – mówił przewodniczący sekcji leśnictwa przy NSZZ „Solidarność”.

Wskazał na rolę, jaką odgrywają Lasy Państwowe w społeczeństwie. Są nie tylko rezerwuarem pozyskiwania drewna na domy, ale również zasobami świeżego powietrza, miejsc odpoczynku czy też mięsa.

– Dlatego apelujemy (leśnicy) o mądrość, racjonalne działania, posunięcia, jeśli chodzi o gospodarowanie zasobami przyrodniczymi. Trzeba tutaj dużo rozwagi. Las rośnie długo i od posadzenia do użytkowania lasów mija wiele lat, a pracują nad tym procesem pokolenia. Nie możemy sobie pozwolić, żeby z dnia na dzień zapadały nieracjonalne decyzje, które będą godziły w trwałość organizacji Lasów Państwowych. Ta spółka ma ponad 90–letnią tradycję. Może się pochwalić bardzo dobrymi wynikami, bardzo dobrym modelem leśnym, co jest podkreślane w wielu mediach – podkreślił Jacek Cichocki.

Przypomniał też, jak duży wpływ mają lasy na obronność państwa.

– Lasy Państwowe biorą też duży udział w kształtowaniu bezpieczeństwa obronnego Polski. Jeśli w przyszłości – nie daj Boże – prywatny właściciel położyłby rękę na tych dobrach, ta obronność mogłaby być zakwestionowana bądź mocno ograniczona – wyjaśnił przewodniczący sekcji leśnictwa przy NSZZ „Solidarność”.

W razie konfliktu zbrojnego lasy stanowią schronienie oraz miejsce działań wojennych Żołnierzy Wojska Polskiego i oddziałów partyzanckich. Dostarczają też drewna do budowy okopów czy szałasów.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!