RIA Novosti poinformowała, że Talibowie przyjęli zaproszenie do udziału w rozmowach dotyczących przyszłości Afganistanu, które odbędą się w Moskwie.
– Nasi liderzy przyjęli zaproszenie do udziału w organizowanych w Rosji rozmowach – poinformował agencję RIA Novosti rzecznik Talibów.
Poinformowano nadto, że w zaplanowanych na wrzesień rozmowach może uczestniczyć nie mniej niż czterech wyższych dowódców ruchu.
Wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Afganistanu podało, że władze w Kabulu nie wezmą udziału w moskiewskim spotkaniu. Z kolei rosyjskie MSZ poinformowało, że na rozmowy zaproszono 12 państw, w tym Stany Zjednoczone. Zaproszenie wystosowano także do Talibów.
Talibowie to fundamentalistyczne ugrupowanie muzułmańskie, którego znaczenie w ogarniętym wojną domową Afganistanie, z którego to w roku 1989 wycofały się wojska sowieckie, szybko rosło. W listopadzie 1994 r. zajęli Kandahar, w marcu 1995 r. kontrolowali już 12 z 34 prowincji Afganistanu, tj. ok. 1/3 obszaru kraju.
W następnych miesiącach zdołali oni zająć aż 2/3 obszaru kraju, a już 27 września 1996 r. zdobyli Kabul i ogłosili powstanie Islamskiego Emiratu Afganistanu. Głową państwa został mułła Omar, który przyjął tytuł wodza wiernych, zaś funkcję premiera objął Mohammad Rabbani.
W roku 2011 w odpowiedzi na atak terrorystyczny na budynki World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie Amerykanie zaatakowali rządzony przez Talibów Afganistan i obalili rządy Talibów, którzy jednak kontynuowali walkę, prowadząc działania partyzanckie. Obecnie znaczna część terytorium kraju ponownie znajduje się pod ich kontrolą.
/wk/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!