Wiadomości

W Polsce powstaje system reagowania na cyberzagrożenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd wypowiada walkę cyberprzestępcom. W Polsce powstaje nowy system reagowania, który ma zapewnić bezpieczną sieć.

Kilkadziesiąt ataków hakerskich – tych udanych, jak i nieudanych – tylko w ostatnim roku doświadczyło ponad 90 proc. polskich przedsiębiorców. Jak podaje Interpol, wpływy z tych procederów przekroczyły te z narkobiznesu. W walce z hakerami ma pomóc ustawa o krajowym systemie bezpieczeństwa, która weszła w życie z końcem sierpnia.

– Powstały trzy CSIRT-y, czyli centra reagowania, do których muszą być zgłaszane incydenty, które będą na te incydenty reagować, czyli podejmować działania chroniące – nie tylko reaktywne, ale także aktywne. To centra, które będą rozwijały kompetencje, czyli będą budowały także systemy zabezpieczające – wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ich powstanie umożliwi nie tylko reagowanie na zaistniałe incydenty, lecz także przeciwdziałanie kolejnym.

– Rolą CSIRT-u jest to, aby przetworzyć te informacje, skorelować z innymi informacjami, pozyskiwanymi z najróżniejszych źródeł, ostrzegać innych, co jest bardzo ważne, ostrzegać inne podmioty w tym sektorze, z którego przychodzi zgłoszenie, ale też inne sektory – wskazuje p.o dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej Krzysztof Silicki.

Jak wynika z badań, cyberrterroryzm to problem horyzontalny.

– Jasne uporządkowanie tej sfery instytucjonalnie, wskazanie odpowiedzialności, utworzenie koordynacji na poziomie rządowym, bo będzie powołany specjalny pełnomocnik i specjalne kolegium do spraw cyberbezpiezeństwa – to wszystko razem nie zapewnia samo z siebie bezpieczeństwa, ale daje podstawy do tego, żeby to bezpieczeństwo budować i wzmacniać – podkreśla minister Marek Zagórski.

Powstanie takiej ustawy to pierwszy krok do zapewnienia bezpieczeństwa w sieci.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!