Oblanie farbą przez trzech młodych ludzi pomnika propagującego komunistyczny ustrój totalitarny i zakłamującego prawdę historyczną nie jest przestępstwem. Potwierdził to Sąd Okręgowy w Kielcach. W obronę oskarżonych zaangażowani byli prawnicy z Instytutu Ordo Iuris.
We wrześniu 2017 r. trzech młodych mężczyzn oblało farbą pomnik w Rząbcu (woj. świętokrzyskie). Na obelisku znajdowała się tablica znieważająca żołnierzy podziemia niepodległościowego i powielająca komunistyczną propagandę. Mężczyźni zostali zatrzymani przez policję. Dzięki interwencji Ordo Iuris złożyli oni oświadczenie o odmowie dobrowolnego poddania się karze, po czym sprawa trafiła do sądu. Oskarżono ich o znieważanie monumentu.
W obronę oskarżonych zaangażowali się eksperci w dziedzinie historii Polski – prof. Wojciech Roszkowski, prof. Jan Żaryn i Leszek Żebrowski. Ordo Iuris uruchomił także petycję w tej sprawie, którą podpisało prawie 14 tys. osób. Sąd Rejonowy we Włoszczowie zdecydował się umorzyć postępowanie ze względu na znikomą szkodliwość społeczną.
Apelację od wyroku złożyło Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, które zajmowało się pomnikiem. Następnie, z nieznanych przyczyn, działacze tej organizacji sami rozmontowali obelisk. Co warte podkreślenia, na apelację nie zdecydowała się Prokuratura Rejonowa we Włoszczowie, pomimo, że początkowo domagała się skazania oskarżonych. Na rozprawie w Sądzie Okręgowym 20 września, oskarżyciel posiłkowy poparł apelację. Obrońca wniósł o jej oddalenie i utrzymanie w mocy wyroku Sądu Rejonowego. Sąd drugiej instancji uwzględnił wniosek dowodowy obrońcy, tj. artykuł prasowy z którego wynikało, że stowarzyszenie, które opiekowało się pomnikiem z własnej inicjatywy go zdemontowało. Stanowisko prawnika Ordo Iuris poparła Prokuratura. Sąd odroczył ogłoszenie wyroku do 4 października z uwagi na zawiłość sprawy.
Sąd Okręgowy w Kielcach uwzględnił argumentację obrońcy oskarżonych i utrzymał w mocy wyrok Sądu pierwszej instancji. W ustnych motywach rozstrzygnięcia stwierdził, że oskarżeni zanim dokonali oblania pomnik czerwoną farbą podejmowali legalne próby jego usunięcia. Uznał, że napis na monumencie był kontrowersyjny co przyznało samo stowarzyszenie opiekujące się nim. Odniósł się do działania oskarżonych, którzy nie naruszyli materialnej struktury pomnika a jedynie oblali farbą napis.
,,Wyroki Sądu Rejonowego we Włoszczowie oraz Sądu Okręgowego w Kielcach potwierdzają, że oblanie farbą komunistycznego pomnika propagującego system totalitarny oraz przekłamującego polską historię nie jest przestępstwem. Mało brakowało, a trójka młodych patriotów zostałaby skazana za czyn, który, zdaniem prawników Ordo Iuris, nie mógł zostać uznany za przestępstwo. Jak słusznie stwierdził sąd – motywacja oraz pobudki, którymi się kierowali oblewając farbą komunistyczny pomnik – zasługują na pozytywną ocenę” – skomentował mec. Maciej Kryczka.
Oskarżonych przed sądem reprezentowali adw. dr Bartosz Lewandowski i adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
/ordoiuris.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!