Ileż radości sprawiało nam kiedyś spotkanie biedronki. Te sympatyczne czerwone owady z siedmioma kropkami były powszechnie lubiane, zwłaszcza przez dzieci. A dziś?
Dziś Polskę zalewają biedronki azjatyckie, przy czym w październiku mamy do czynienia z prawdziwą inwazją. Październik to bowiem miesiąc, kiedy stają się one szczególnie aktywne.
Biedronki azjatyckie w Polsce pojawiły się po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu. Od tamtego czasu stanowią prawdziwą plagę, szczególnie w październiku. Można je obecnie spotkać wszędzie. Wystarczy na chwilę otworzyć okno, by w mieszkaniu znalazły się ich setki.
A co stało się z polskimi biedronkami, która tak nas niegdyś cieszyły? Zostały w dużej mierze wymordowane przez imigrantów azjatyckich. Biedronki azjatyckie są bowiem bardzo ekspansywne. Bardzo szybko się rozmnażają i zasiedlają tereny dotychczas zajmowane przez nasze rodzime gatunki – biedronkę siedmiokropkę i biedronkę dwukropkę.
biedronka siedmiokropka
Biedronki azjatyckie (zarówno ich larwy jak i osobniki dorosłe) są bardzo żarłoczne. W okresie około 10-dniowego rozwoju larwa zjada od 90 do 370 mszyc. Owad dorosły zjada od 15 do 65 mszyc dziennie. Gdy brakuje pokarmu zjadają inne owady, także jaja i larwy innych biedronek – siedmiokropki i dwukropki.
Są też bardzo płodne i szybko się rozmnażają. W Polsce w sprzyjających warunkach biedronki azjatyckie wydają do 5 pokoleń w ciągu roku. Żyją przeciętnie od 30 do 90 dni, zimują bez większych problemów.
biedronki azjatyckie
Biedronki azjatyckie mogą też być niebezpieczne dla ludzi, szczególnie dla alergików. Biedronki azjatyckie gryzą! Odnotowano wiele przypadków ukąszeń ludzi przez biedronki azjatyckie. Owady te wydzielają płyny obronne, które mogą być szkodliwe dla oczu. Alergicy powinni być szczególnie ostrożni – po kontakcie z biedronkami azjatyckimi mogą pojawić się reakcje alergiczne dotyczące skóry i dróg oddechowych.
/wk/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!