Wiadomości

Wielki krzyż, znajdujący się na greckiej wyspie, został zwalony, bowiem może być „obraźliwy dla muzułmańskich imigrantów”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Starożytna mityczna grecka wyspa Lesbos jest dziś znana przede wszystkim jako miejsce kotwiczenia handlarzy ludźmi oraz za sprawą problemów i konfliktów wywołanych przez migrantów.

Oto wielki pomnik, mający formę krzyża, symbolu chrześcijaństwa, znajdujący się na tej greckiej wyspie, został zwalony. Stało się tak w następstwie żądań organizacji, która – jak sama o sobie mówi – promuje wielokulturowość i zgodne współistnienie ludzi różnych kultur i religii. Organizacja argumentowała, że krzyż może być postrzegany jako obraźliwy dla imigrantów, z których przytłaczająca większość to muzułmanie.

Krzyż ten został wzniesiony na klifach Apellii, u podnóża zamku Mytilene, w hołdzie ludziom, którzy zginęli na morzu. Według lokalnej grupy koegzystencji krzyż jednak miał charakter obraźliwy, ponieważ wielu z tych, którzy utonęli w rejonie wyspy, nie było chrześcijanami.

Lokalna gazeta, wydawana na wyspie, informuje, że grupa otrzymała również wsparcie od niektórych organizacji pozarządowych, które to podzielały negatywne stanowisko w sprawie pomnika w formie krzyża.

Wysłano list do ministerstwa oraz miejscowego burmistrza, w którym grupa koegzystencji twierdziła, że wzniesienie krzyża miało na celu odstraszanie imigrantów. W liście napisano, że inicjatorzy pomnika byli „aspirującymi krzyżowcami”, którzy kierowali się rasistowskimi i nietolerancyjnymi pobudkami. Podkreślono, że doszło do nadużycia, jako że chrześcijański krzyż winien być symbolem miłości i ofiary. W związku z tym wezwali do zburzenia pomnika.

I tak się stało. Zaledwie kilka dni później, przy czym stało się to w nocy, pomnik został zwalony. Zniszczone resztki krzyża wyglądają niczym gruzowisko na placu budowy.

Atak grupy współistnienia na pomnik i jego zburzenie wywołały oburzenie dużej części miejscowej ludności, która wierzy, że czyn ten stanowi atak na chrześcijaństwo, a większość mieszkańców wyspy to chrześcijanie.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!