Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje na Iran. Restrykcje objęły – jak wskazano – „rozległą sieć finansową”, wspierającą powiązaną z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej milicję Basidż, czyli Związek Mobilizacji Uciemiężonych. To organizacja paramilitarna, która za cel stawia sobie umacnianie idei rewolucji islamskiej w społeczeństwie irańskim.
Ministerstwo skarbu USA poinformowało, że sankcje zostały nałożone przede wszystkim ze względu na wcielanie do Basidżu dzieci. Jak twierdzi amerykańska administracja, nieletni członkowie tej organizacji są wysyłani do Syrii, gdzie walczą i giną za „brutalny reżim Baszara el-Asada”.
– Sankcje są kolejnym ważnym elementem naszej kampanii mającej na celu tworzenie maksymalnej presji ekonomicznej na reżim irański. Nasz nacisk nie zelżeje, dopóki nie powstrzymamy zbrodniczych działań tego kraju – cytuje agencja AFP jednego z urzędników amerykańskiej administracji.
Wtorkowe sankcje obejmują „sieć wsparcia finansowego” dla Basidżu, a mianowicie „fundację” Basidż, która finansowana jest, zgodnie z informacjami ministerstwa skarbu USA, „przez co najmniej 20 spółek i instytucji finansowych” oraz kilka banków, w tym Mellat, które mają oddziały na całym świecie.
Wśród ukaranych jest również największy producent ciągników na Bliskim Wschodzie – firma Iran Tractor Manufacturing Company (ITMCO). Sankcjami objęto także głównego producenta stali w regionie – przedsiębiorstwo Mobarakeh Steel Company. Podmioty te, wraz z dwudziestoma innymi, Amerykanie oskarżyli o wspieranie paramilitarnej organizacji Basidż.
Według amerykańskiej administracji fundacja Basidż ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całej gospodarki w Iranie i ma powiązania nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale nawet w Europie. Amerykanie utrzymują, że taka działalność jest najlepszym przykładem na to, w jaki sposób irańskie siły zbrojne opanowały ekonomicznie główne gałęzie irańskiego przemysłu i wykorzystywały legalne przedsiębiorstwa do finansowania terroryzmu.
Ogłoszone przez Biały Dom sankcje są elementem narastającej presji ze strony Stanów Zjednoczonych pod adresem władz w Teheranie, która ma doprowadzić do całkowitej likwidacji irańskiego programu nuklearnego i rakiet balistycznych, a także zmusić Iran do zaprzestania destabilizacji Bliskiego Wschodu. Drogę do nakładania kolejnych sankcji otworzyło zerwanie w maju przez prezydenta Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z Iranem.
/IAR/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!