Dane osobowe esesmanów z obozu zagłady KL Auschwitz od dziś są powszechnie dostępne. Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie upublicznił listę nazwisk załogi niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Baza zawiera ok. 8,5 tys. nazwisk esesmanów.
– Dzisiejszy dzień jest historyczny, ponieważ to jest dopiero początek – tą bazą rozpoczynamy realizację dużego projektu. Zaczynamy od KL Auschwitz, ale w dalszych planach mamy rozwinięcie tej bazy również o inne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie prezes IPN Jarosław Szarek.
Jak podkreślił, prezentacja bazy jest też odpowiedzią na używanie określenia „polskie obozy koncentracyjne”.
– Ta baza jest odpowiedzią na te głosy, bo skoro mówimy o „polskich obozach koncentracyjnych”, to proszę bardzo, pokazujemy, kim była ta załoga funkcjonariuszy SS. Co więcej, pokazujemy to w internecie w takiej skali, w jakiej nikt wcześniej tego nie zrobił – powiedział. Podkreślił, że każdy będzie mógł zobaczyć bazę.
Tworzenie bazy rozpoczął w 1982 roku historyk Aleksander Lasik w związku z przygotowaniem rozprawy doktorskiej, przedstawionej w 1988 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwotnie baza obejmowała tylko dane funkcjonariuszy SS z KL Auschwitz-Birkenau. Z czasem była powiększana o informacje na temat załóg innych obozów koncentracyjnych i osiągnęła rozmiar 25 tysięcy wpisów, z czego 9686 odnosiło się do załogi SS w KL Auschwitz.
W maju 2014 r., po powołaniu prof. Aleksandra Lasika w charakterze biegłego historyka, krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej pozyskał tę bazę dla potrzeb śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionych w KL Auschwitz-Birkenau, prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W maju 2015 r. podjęto decyzję o publicznym udostępnieniu bazy na stronach internetowych IPN i rozpoczęto prace nad przygotowaniem jej publikacji.
Baza danych „Załoga SS KL Auschwitz” została także udostępniona na stronie internetowej truthaboutcamps.eu:
http://www.truthaboutcamps.eu/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!