Wiadomości

Finlandia nie wstrzyma dostaw sprzętu wojskowego do Arabii Saudyjskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Obecnie nie ma wystarczająco ważnych powodów, aby cofnąć pozwolenia na eksport sprzętu wojskowego z Finlandii do Arabii Saudyjskiej – oświadczył fiński minister obrony Jussi Niinisto. Odniósł się do wezwania Niemiec do państw Unii Europejskiej, by przestały eksportować broń do Arabii Saudyjskiej, dopóki kraj ten nie wyjaśni sprawy zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Fiński minister podkreślił, że przyznawanie pozwoleń na eksport sprzętu wojskowego opiera się warunkach określonych prawem i ocenie sytuacji. „Kluczowe znaczenie ma wspólne stanowisko UE w kwestii kryteriów oceny, jak i konsultacje z innymi krajami” – ocenił minister.

Przypomniał, że w latach 2015-2018 udzielono pozwoleń na eksport do Arabii Saudyjskiej materiałów ochronnych, tarcz ochronnych, sprzętu łącznościowego czy wyposażenia do udzielania pierwszej pomocy. Podkreślił, że w tym okresie podejmowano także decyzje odmowne dotyczące eksportu sprzętu do Arabii. „»Broń śmiercionośna« nie była eksportowana do Arabii Saudyjskiej za tej kadencji rządu, tj. od wiosny 2015 roku” – napisał na swoim blogu.

Niinisto zwrócił uwagę, że za przegląd licencji z punktu widzenia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa odpowiada resort spraw zagranicznych. Chodzi o ocenę kompleksową wielkości eksportu, obszaru, a także eksporterów, końcowego użytkownika, jak i wywożonych produktów. W odpowiedzi na zapytanie dziennika „Ilta-Sanomat” szef MON przyznał, że nie ma informacji, aby Finlandia, przynajmniej na chwilę obecną, uczestniczyła w dyskusji na forum UE o wspólnych formach nacisku na Arabię Saudyjską związanych z wyjaśnieniem śmierci saudyjskiego dziennikarza Chaszodżdżiego, który krytykował władze w Rijadzie.

Kanclerz Niemiec Angeli Merkel ogłosiła, że niemiecka broń nie będzie eksportowana do Arabii Saudyjskiej, dopóki sprawa zabójstwa dziennikarza nie zostanie wyjaśniona. Wezwała też inne kraje Wspólnoty, by zrobiły podobnie. Zdaniem Niinisto „Finlandia już wcześniej miała rygorystyczne podejście, nie tak jak Szwecja czy Niemcy, które nadal dostarczały broń”.

Według danych fińskiego ministerstwa obrony w 2017 r. wartość zrealizowanego eksportu fińskich produktów wojskowych wyniosła ponad 106 mln euro. Trzema największymi odbiorcami były Polska (21 mln euro), Szwecja (17 mln euro) oraz Turcja (13 mln euro). Pod względem geograficznym ponad połowa eksportu została zrealizowana do krajów UE. Blisko jedna czwarta była przeznaczona na Bliski Wschód (eksport do Arabii Saudyjskiej o wartości ponad 5 mln euro stanowił ok. 5 proc. całego eksportu). W latach 2007-2017 wartość przyznanych licencji eksportowych wahała się między 56 mln euro a 375 mln euro.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!