Jakżeż dzisiejsza sytuacja przypomina schyłek XVIII wieku, kiedy to również nasi „strategiczni partnerzy” nie zgadzali się na jakiekolwiek reformy systemu panującego w Polsce…
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał swą wcześniejszą decyzję ws. zablokowania reformy polskiego Sądu Najwyższego. Chodzi m.in. o zawieszenie przepisów ustawy o SN odsyłających sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia. Takie postanowienie „zabezpieczające” TSUE wydał w październiku w związku ze skargą Komisji Europejskiej na Polskę. Dzisiaj wydał ostateczne orzeczenie ws. środków tymczasowych – poinformowało Radio RMF.
24 września Komisja Europejska poinformowała, że unijni komisarze podjęli decyzję o skierowaniu do TSUE skargi przeciwko Polsce w związku z zapisami znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym. KE wnioskowała o rozpatrzenie sprawy w trybie przyspieszonym i o wydanie przez Trybunał tymczasowej decyzji zabezpieczającej – tak, aby do czasu wydania przez TSUE ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o SN pozostały zawieszone.
TSUE zdecydował w postanowieniu o zawieszeniu przepisów dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat, przywróceniu do pracy tych przesuniętych już w ten sposób w stan spoczynku i wstrzymaniu mianowań na miejsca tych sędziów.
W postanowieniu TSUE znalazł się również ustęp poświęcony zakazowi powoływania w miejsce prof. Małgorzaty Gersdorf nowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, jak i mianowania osoby pełniącej obowiązki Pierwszego Prezesa.
Dzisiaj unijny Trybunał wydał ostateczne orzeczenie ws. tych środków zabezpieczających, w którym podtrzymał wcześniejszą decyzję.
/rmf24.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!