Mężczyźni zapamiętują doświadczenia bólowe wyraźniej niż kobiety, co sprawia, że podobne okoliczności wywołują u nich później duży stres i nadwrażliwość na ból – czytamy na łamach czasopisma „Current Biology”.
Zwykło się uważać, że to kobiety są bardziej wrażliwe na ból i silniej przeżywają sytuacje powodujące dyskomfort fizyczny. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu McGilla oraz Uniwersytetu w Toronto (Kanada) wykazali, że jeśli chodzi o pamięć bólową, to mężczyźni lepiej zapamiętują i później gorzej znoszą nieprzyjemne doświadczenia.
Specjaliści prowadzili badanie na ludziach i myszach. Najpierw umieszczali zwierzęta i badane osoby w pomieszczeniu, w którym otrzymywały one delikatny bodziec bólowy w postaci ciepła umiejscowionego w okolicy przedramienia lub – w przypadku myszy – tylnych łapek. Następnie prosili uczestników o wykonywanie ćwiczeń ręką owiniętą przesadnie napompowanym rękawem do pomiaru ciśnienia, a gryzoniom wstrzykiwali rozcieńczony roztwór octu, co wywoływało u nich ból brzucha.
Badane osoby oceniały intensywność doświadczeń bólowych, zaznaczając odpowiednią pozycję na 100-stopniowej skali. Myszy były po prostu obserwowane – o intensywności ich bólu świadczyło natężenie reakcji.
W obu przypadkach dla badanych – ludzi i zwierząt – gorsze okazało się drugie doświadczenie bólowe, które na zasadzie kojarzenia (warunkowanie klasyczne) zostało powiązane z pierwszym.
Następnego dnia uczestników zaprowadzono do tego samego lub innego pomieszczenia i ponownie zastosowano bodziec cieplny.
Okazało się, że mężczyźni oraz samce myszy, których zaprowadzono do tego samego, co poprzednio pomieszczenia, silniej niż poprzedniego dnia i silniej niż kobiety lub samice reagowali na bodziec bólowy.
„Uważamy, że myszy i ludzie oczekiwali dalszego ciągu w postaci bolesnych ćwiczeń lub zastrzyku z octu, a u samców i mężczyzn stres związany z tym oczekiwaniem wywoływał większą wrażliwość na ból. Były powody, by spodziewać się większej wrażliwości na ból kolejnego dnia, ale nie było powodów, by podejrzewać, że będzie to dotyczyło tylko mężczyzn (lub samców). To było dla nas całkowite zaskoczenie” – komentuje prof. Jeffrey Mogil z Uniwersytetu McGilla.
Wyniki badania (https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(18)31496-9) mogą pomóc w leczeniu przewlekłego bólu, który zdaniem badaczy jest konsekwencją zapamiętywania wcześniejszych doświadczeń bólowych.
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!