W najbliższą sobotę kolejni żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej.
26 stycznia o godzinie 10.00 na terenie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT złożą uroczystą przysięgę wojskową. Będzie to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich Terytorialsów w 2019 roku na terenie CSAiU.
Przysięgę na sztandar CSAiU złoży ponad 40 ochotników (w tym 11 kobiet), którzy ukończą szkolenie podstawowe i rozpoczną 3-letni okres szkolenia. Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.
Składający przysięgę żołnierze TSW zostali powołani do służby 11 stycznia br. w ramach projektu „Ferie w mundurze” i zasilą 81. Batalion Lekkiej Piechoty w Toruniu.
W 81. Batalionie Lekkiej Piechoty będzie stacjonować kilkudziesięciu żołnierzy, a podczas szkoleń i kursów, które przechodzą co miesiąc Terytorialsi, będzie to nawet kilkaset osób. Docelowo 8. Kujawsko-Pomorska Brygada OT ma liczyć około 2,5 tys. żołnierzy. Rejon odpowiedzialności kujawsko-pomorskiego batalionu to powiaty sępoleński, tucholski, świecki, grudziądzki, nakielski, bydgoski, chełmiński, wąbrzeski, brodnicki, toruński, golubsko-dobrzyński, rypiński, lipnowski, aleksandrowski, inowrocławski, żniński, mogileński, radziejowski, włocławski. Cały czas wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi WOT mogą starać się o przyjęcie do służby poprzez Wojskowe Komendy Uzupełnień w województwie kujawsko-pomorskim.
Do końca 2019 r. sformowany zostanie 82. Batalion Lekkiej Piechoty w Inowrocławiu. Do czasu rozpoczęcia formowania batalionów w Inowrocławiu i w Grudziądzu, batalion w Toruniu będzie przyjmował ochotników, nie tylko z powiatów swojego rejonu odpowiedzialności, ale także z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to – poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi – piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT są formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niepełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest między innymi w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych.
Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy 17,5 tys. żołnierzy, w tym 14,5 tys. żołnierzy OT oraz 3 tys. żołnierzy zawodowych, którzy tworzą trzynaście brygad rozwijanych na terenie dwunastu województw. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!