Felietony

W Białej Podlaskiej stacjonować będą batalion zmechanizowany i kompania rozpoznawcza, a także batalion WOT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Białej Podlaskiej do 2000 roku stacjonował 61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy. Po zlikwidowaniu jednostki terenem zarządzało wojsko, ale w 2002 roku, został on podporządkowany Agencji Mienia Wojskowego, która 300 ha przekazała gminie Urzędu Miasta Biała Podlaska. W dyspozycji AMW nadal pozostaje 38 ha. Teraz cały obszar ma wrócić do armii.

„Tereny kompleksu w Białej Podlaskiej stanowią znaczący potencjał w szkoleniu i funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP, co wpływa na wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Powrót wojska do tego regionu to wzmocnienie jego bezpieczeństwa i podniesienie jego statusu oraz znaczenia dla obronności państwa”, poinformowało MON.

Na terenie dawnego lotniska będą stacjonować jednostki podległe 18 Dywizji Zmechanizowanej, której formowanie rozpoczęło się w 2018 roku., a także oddziały WOT, przy czym dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Jarosław Gromadziński, planuje ulokować w garnizonie Biała Podlaska jednostki, które docelowo będą podlegać 1 Brygadzie Pancernej z Wesołej.

18 Dywizja Zmechanizowana jest obecnie w początkowej fazie formowania, przy czym jej dowództwo mieści się w Siedlcach. W przyszłości tworzonemu obecnie dowództwu dywizji mają zostać podporządkowane 1 Brygada Pancerna (obecnie w składzie 16 Dywizji), 21 Brygada Strzelców Podhalańskich (obecnie samodzielna), a także 19 Brygada Zmechanizowanej, które dowództwo ma zostać sformowane w przeciągu sześciu miesięcy.

– Oprócz batalionu dowodzenia, który będzie w Lublinie, w skład Brygady zostaną włączone dwa bataliony znajdujące się dziś w podporządkowaniu 1 Brygady Pancernej. Będzie to 1 Batalion Zmechanizowany z Chełma, a także 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa. Dzięki budowie potencjału obronnego na bazie już istniejących jednostek, nie musimy zaczynać od zera. Tak więc już przy starcie nowa brygada będzie miała duży potencjał bojowy. Nic nie zmieni się natomiast, jeśli chodzi o 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich. Będzie ona jednostką o najwyższej gotowości, taką która jest „ready to fight tonight” – mówił dziesięć dni temu gen. Gromadziński, który nie wspomniał jednak, czy planowane jest sformowanie kolejnego batalionu zmotoryzowanego bądź zmechanizowanego dla tejże brygady. Jak bowiem wiadomo, brygada winna mieć w składzie, poza sztabem, batalionem dowodzenia oraz pododdziałami wsparcia i zabezpieczenia bojowego, trzy bataliony bojowe.

Gen. Gromadziński podkreślił zarazem, że wyłączenie ze składu 1 Brygady Pancernej, której dowództwo mieści w Wesołej, batalionów z Chełma i Zamościa, nie osłabi tego związku taktycznego, któremu – poza wspomnianymi batalionami – podporządkowany jest obecnie m.in. batalion Leopardów stacjonujący w Wesołej. Z wcześniejszych doniesień wynika, iż w Wesołej sformowany zostanie jeszcze jeden batalion Leopardów. Dowództwu 1 Brygady Pancernej zostaną też podporządkowane jednostki, które będą formowane w Białej Podlaskiej.

– W Białej Podlaskiej będzie stacjonował m.in. batalion zmechanizowany, zostanie tu także przeniesiona kompania rozpoznawcza z Siedlec – mówi dowódca dywizji.

Prace nad przejęciem terenu już trwają, w tym roku ma także rozpocząć się budowa infrastruktury dla nowych jednostek.

– Zaczynamy od zera. Musimy stworzyć całe zaplecze koszarowe, bo ono do tej pory nie istniało. Muszą powstać strzelnice, symulatory strzelań, garaże, a także stołówka czy hala sportowa. To będzie garnizon na miarę XXI wieku – zapewnia generał, którego wypowiedź cytuje dziś Polska Zbrojna.

W pierwszym etapie rozbudowy w garnizonie w Białej Podlaskiej ma służyć 1200 żołnierzy. Ich nabór rozpocznie się pod koniec roku. Jednak jak mówi dowódca, docelowo ich liczba będzie większa.

– W 2021 roku zacznie się drugi etap formowania dywizji, m.in. zaczną powstawać jednostki wsparcia. Prawdopodobnie pododdziały nowo formowanego pułku logistycznego zostaną ulokowane na tym terenie, musimy być więc gotowi na to, że w garnizonie będzie służyć 2 tys. żołnierzy – wyjaśnia gen. Gromadziński.

Jednak to nie wszystko. W 2017 roku 3 ha dawnego lotniska zostały przekazane wojskom obrony terytorialnej. Stacjonować ma tam 23 Batalion Lekkiej Piechoty 2 Lubelskiej Brygady WOT.

– W Siedlcach, gdzie mieści się dowództwo dywizji, także stacjonują żołnierze WOT-u. My zajmujemy obiekty szkoleniowe w dni powszednie, oni korzystają z nich w weekendy. Także nasze działania ze sobą nie kolidują, a wręcz się uzupełniają – mówi dowódca dywizji.

– Podobnie będzie w Białej Podlaskiej. Zresztą cały proces tworzenia infrastruktury szkoleniowej nowo formowanej dywizji jest konsultowany z WOT-em. Jeżeli my budujemy strzelnicę, to WOT zapewnia strzelnice kontenerowe, my odpowiadamy za symulator Śnieżnik, WOT za inny element. Dzięki temu nie dublujemy swoich działań, a co za tym idzie, nie wydajemy pieniędzy dwa razy – podkreśla gen. Gromadziński.

/polska-zbrojna.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!