Jest szansa, że Korea Północna i Korea Południowa wystartują wspólnie na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio. 15 lutego odbędzie się w Lozannie spotkanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z przedstawicielami obu krajów pozostających formalnie w stanie wojny.
Rok po tym jak sportowcy obydwu państw maszerowali pod wspólną flagą podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk w Pjongczangu, a w turnieju hokeja na lodzie kobiet wzięła udział jedna drużyna Korei, MKOl zorganizuje „sesję roboczą w celu omówienia przyszłej współpracy sportowej między Republiką Korei a Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną” – poinformowano w oświadczeniu komitetu.
Rozmowy władz koreańskich na temat wspólnej przyszłości, jak na razie sportowej, trwają od dłuższego czasu. Ich efektem było we wrześniu uzgodnienie porozumienia o wysłaniu do MKOl listu potwierdzającego chęć wspólnej organizacji letnich igrzysk w 2032 roku.
Przewodniczący MKOl Thomas Bach już jesienią zapowiadał rozpoczęcie dialogu władz obydwu państw w sprawie utworzenia jednej reprezentacji na igrzyska w Tokio. W planach komitetu jest także zbudowanie wspólnych zespołów narodowych w kwalifikacjach olimpijskich.
Podczas Igrzysk Azjatyckich państwa Półwyspu Koreańskiego wystawiły wspólne reprezentacje w kilku dyscyplinach, m.in. w wioślarskim wyścigu smoczych łodzi na 500 m kobiet oraz koszykówce, w której kadra kobiet wywalczyła srebro. Natomiast pod koniec lipca para Cha Hyo Sim z Korei Północnej i Jang Woo-jin z Korei Południowej wygrała rywalizację w grze mieszanej turnieju World Tour tenisistów stołowych w południowokoreańskim Daejeon.
Oba kraje formalnie pozostają w stanie wojny, gdyż konflikt z lat 1950-1953 zakończył się jedynie podpisaniem rozejmu. Od kwietniowego spotkania obu przywódców w strefie przygranicznej – we wsi Panmundżom – relacje pomiędzy Koreami ocieplają się, a obie strony podjęły szereg wspólnych przedsięwzięć, m.in. w zakresie spotkań rozdzielonych rodzin, komunikacji wojskowej i infrastrukturalnej.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!