– W środę podpiszemy umowę z rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie dostarczenia dla Wojska Polskiego dywizjonu HIMARS, a więc dywizjonu, który w znaczny sposób zwiększy zdolności bojowe Wojska Polskiego. To będzie 20 wyrzutni razem z amunicją. To nowoczesny sprzęt, który daje gwarancję skuteczności na polu walki – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej.
Wojsko Polskie pozyska na swoje wyposażenie pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych systemu Himars. O tej decyzji w niedzielę w Warszawie poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz szef MON 10 lutego podczas wizyty w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej poinformowali o jednym z największych kontraktów modernizacyjnych dla Wojska Polskiego, który dotyczy wzmocnienia wojsk rakietowych i artylerii.
Wartość umowy wynosi 414 mln dolarów netto. Zakup został przeprowadzony w formule Foreing Military Sales czyli poprzez zawarcie umowy pomiędzy rządami Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Umowa została zrealizowana w ramach zadania modernizacyjnego „Homar”.
Minister @mblaszczak: w środę podpiszemy umowę na dostarczenie dywizjonu #HIMARS. To nowoczesny sprzęt, który daje nam gwarancje #bezpieczeństwo pic.twitter.com/TJHnVYCGnG
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?゚ヌᄆ (@MON_GOV_PL) February 10, 2019
Przedmiotem umowy jest dostawa pierwszego dywizjonu, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwie wyrzutnie do szkolenia M-142 Himars wraz zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej LCRR. Dostarczone zostaną także pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne. Umowa obejmuje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Pierwszy dywizjon systemu zostanie pozyskany w konfiguracji maksymalnie zbliżonej do znajdujących się na wyposażeniu USA. Dostawy elementów systemu będą realizowane sukcesywnie do 2023 roku.
Premier @MorawieckiM do żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w #Wesoła: Nowoczesna polska armia to polska racja stanu. Dziękuję za przedstawienie naszego rosnącego potencjalu wojskowego. pic.twitter.com/5Ot6WpVmre
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 10, 2019
Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Homar służą do realizacji zadań wsparcia ogniowego na rzecz komponentu wojsk lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System Himars wykorzystuje w tym celu amunicję rakietową precyzyjnego rażenia, naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej. Środki ogniowe przeznaczone są do wykonywania zadań ogniowych w obszarze działań taktycznych, tj. do 70 km, oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 km.
Minister @mblaszczak: Wartość umowy na #HIMARS wynosi 414 mln dolarów pic.twitter.com/ypW27mPKuP
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?゚ヌᄆ (@MON_GOV_PL) February 10, 2019
System Himars będzie służył do rażenia wyselekcjonowanych, wysoko opłacalnych celów w taktycznej i operacyjnej strefie działań, takich jak kluczowe obiekty o znaczeniu militarnym, elementy logistyczne i dowodzenia, czy elementy ugrupowania bojowego pododdziałów przeciwlotniczych oraz artylerii naziemnej. Będzie to kolejny element, po wprowadzeniu samobieżnych armatohaubic Krab i moździerzy samobieżnych Rak, modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii. Systemy rakietowe wykorzystujące amunicję GMLRS i ATACMS są wykorzystywane obecnie przez szereg sojuszniczych państw NATO.
Minister @mblaszczak: #bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Należymy do tych państw sojuszu #NATO, które przeznaczają 2% PKB na obronność pic.twitter.com/yV8eeOJrT0
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?゚ヌᄆ (@MON_GOV_PL) February 10, 2019
W połowie 2018 roku minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o przyspieszeniu programu Homar i rozpoczęciu bezpośrednich negocjacji z amerykańską stroną rządową. W efekcie zakończone zostało postępowanie na dostawę systemu Homar prowadzone według przyjętej w 2015 roku procedury. Przyczyną zmiany trybu pozyskania przedmiotowego uzbrojenia były m.in. oczekiwania finansowe ze strony potencjalnych Wykonawców, przekraczające środki, które MON zabezpieczyło na ten cel w momencie uruchamiania zadania, czyli na początku 2015 roku. Dzięki zastosowaniu trybu FMS, możliwe było szybkie zawarcie umowy i przystąpienie do dostaw systemu Himars, jako niezbędnego elementu służącemu właściwej realizacji zadań obronnych.
Bezpieczeństwo nie ma ceny. Zakup #HIMARS to kolejny etap #modernizacja wojsk rakietowych i artylerii. System to nowa jakość w służbie polskich artylerzystów. pic.twitter.com/MUqdTpyOQ6
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?゚ヌᄆ (@MON_GOV_PL) February 10, 2019
Wybór systemu rakietowego Himars jest także zgodny z rekomendacjami przedstawionymi przez Konsorcjum, którego Liderem była Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. w ramach zakończonego wcześniej postępowania, a także został poprzedzony analizą możliwości spełnienia wymagań Sił Zbrojnych RP oraz gotowości technologicznej polskiego przemysłu w zakresie absorbcji wybranych technologii. Nie bez znaczenia było również zapewnienie interoperacyjności i unifikacji uzbrojenia w ramach państw należących do NATO, zarówno pod kątem możliwości prowadzenia wspólnych działań bojowych, jak również ewentualnych źródeł pozyskiwania amunicji.
#WojskoPolskie pozyska pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych systemu #HIMARS. #modernizacja pic.twitter.com/KmqthbHiEI
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?゚ヌᄆ (@MON_GOV_PL) February 10, 2019
/mon.gov.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!