Wiadomości

Wystawa poświęcona życiu i dokonaniom Mikołaja Kopernika w Lubaczowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Postać wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, jego życie, odkrycia, dokonania, zainteresowania, a także epokę w której żył, przybliży wystawa „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele”, czynna od niedzieli w Muzeum Kresów w Lubaczowie (Podkarpackie).

Zwiedzający będą mogli poznać życie codzienne przełomu epok średniowiecza i renesansu, ówczesne obyczaje, zobaczyć jak wyglądały wnętrza mieszkalne typowego domu mieszczańskiego w Toruniu drugiej połowy XV i pierwszej połowy XVI wieku. Pokazane zostanie mieszkalne wyposażenie, zabytkowe elementy ceramiki, szkła, naczynia, kolekcja zabytkowych monet oraz panorama Torunia.

Jak poinformowała PAP kustosz z lubaczowskiego muzeum Katarzyna Warmińska-Mazurek, ekspozycja przybliży zwiedzającym nie tylko codzienność epoki, w której żył Kopernik, ale też postać samego Kopernika.
– Będzie można zobaczyć czym mały Mikołajek mógł bawić się w swoim rodzinnym domu, a także zajrzeć w przestrzeń kosmosu. Pokażemy eż fragment meteorytu – zachęcała kustosz.

Dodała, że chętni będą mogli także przebrać się w strój z epoki i zrobić sobie zdjęcie z Kopernikiem, a także zajrzeć do kącika zielarskiego i obejrzeć recepty, jakie wypisywał Kopernik, a nawet spróbować stworzyć ziołową mieszankę według jego przepisu.

Na wystawie nie zabraknie też elementów astronomii. Dokonania astronomiczne Kopernika, w tym jego największe odkrycie pokażą i w atrakcyjny, przystępny sposób wyjaśnią widzom prezentacje multimedialne, filmy, animacje komputerowe.

Zwiedzający dowiedzą się też, że wielki uczony zajmował się, oprócz astronomią, również innymi dziedzinami takimi jak: medycyna, ekonomia, obronność.

W zaimprowizowanej średniowiecznej sali szkolnej będzie można spróbować pisania gęsim piórem i atramentem, a także zobaczyć kopię globusa Mercatora i wpisu na Akademię Krakowską. Z myślą o najmłodszych zwiedzających przygotowano układankę i kolorowankę.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu jest wystawą edukacyjną, połączoną z tradycyjnymi muzealiami – potrwa do połowy kwietnia.

Nauka w Polsce – PAP
autor: Agnieszka Pipała

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!