Uroczystości rocznicy nadania Gdyni praw miejskich trwają niemal przez całą pierwszą połowę miesiąca. W samym dniu urodzin „miasta z morza i marzeń” można było wziąć udział w spacerze historycznym najstarszą ulicą miasta, zwiedzić kultowe kamienice czy wysłuchać koncertu.
Rozporządzenie Rady Ministrów nadające Gdyni prawa miejskie wydano 10 lutego 1926 r. Dzień ten już był symboliczny, ponieważ dokładnie 6 lat wcześniej gen. Józef Haller dokonał – w Pucku – uroczystych zaślubin Polski z Bałtykiem. Decyzję o budowie portu podjęto wkrótce potem.
W dniu 93 urodzin miasta, które w ciągu kilkunastu przedwojennych lat urosło do rozmiarów ponadstutysięcznej metropolii, odbyły się centralne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu, Marynarki Wojennej i mieszkańców. Poprzedziła je uroczysta msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Mieszkańcy i turyści mogli także zwiedzić stojące przy ulicach Abrahama i Stefana Batorego kamienice określane mianem kultowych i wysłuchać opowieści gdyńskich przewodników.
Spacer najstarszą ulicą miasta mógł być okazją do odbycia podróży do Gdyni sprzed 93 lat, podróży w przeszłość dawnych gospodarstw, gburskich rodzin, ale również wielkiego kapitału.
Muzeum Emigracji przygotowało dla najmłodszych premierę nowej książki i propozycję warsztatów. Gdyńskie Centrum Kultury zorganizowało koncerty dla dzieci i dorosłych, można było także zwiedzić z kuratorem wystawę w Muzeum Miasta Gdyni.
Obchody rozpoczęły się już 1 lutego otwarciem wystawy „Najlepsze z gdyńskiego Instagrama”. Wybrane zdjęcia z oficjalnego profilu Gdyni można oglądać do końca miesiąca. Wielbiciele profesjonalnej fotografii mogli kilka dni później skorzystać z zaproszenia na wernisaż prac Janusza Uklejewskiego (1925-2011).
Uroczystości zakończy dwudniowe PKO Grand Prix Gdyni (17 lutego), którego główną imprezą będzie bieg na 10 km.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!