Wiadomości

Coraz więcej cudzoziemców legitymuje się polskim paszportem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Coraz większa liczba cudzoziemców otrzymuje polskie obywatelstwo. Ubiegły rok był pod tym względem rekordowy – poinformował dziennik „Rzeczpospolita”.

W 2018 r. polski paszport otrzymało blisko 5,2 tys. osób. Rok wcześniej obywatelstwo otrzymało 4,3 tys. obcokrajowców, a w 2016 r. – 4,1 tys. Prawie 2 tys. obywatelstw zostało nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Pozostałe osoby spełniły wymogi zezwalające na uznanie ich za obywateli polskich.

Najczęściej wnioski o paszport są uzasadniane względami rodzinnymi. Chodzi m.in. o życie w związku małżeńskim z obywatelem polskim, posiadanie dzieci czy wieloletnie zamieszkiwanie na terenie naszego kraju.

Poseł Arkadiusz Czartoryski zaznaczył, że Polska jest atrakcyjnym miejscem do osiedlania się i spokojnego życia.

– Jest ewidentny wzrost gospodarczy, który jest procentowo największy w Europie. Można zatem znaleźć pracę i ułożyć tu własne życie rodzinne. Wzrost i rozwój gospodarki, systematyczne unowocześnianie kraju to jest jeden z głównych powodów. Zwróciłbym też uwagę na drugi powód – na tle Europy jesteśmy niezwykle bezpiecznym krajem, w którym nie ma rozruchów społecznych, nienawiści w stosunku do grup społecznych, zamachów bombowych. Zobaczmy, co dzieje się np. w Paryżu, gdzie bitwy uliczne odbywają się od 2 miesięcy – powiedział Arkadiusz Czartoryski.

O polski paszport najczęściej starają się: Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, a także Amerykanie. Od lutego 2018 r. jednym z wymogów przyznania obywatelstwa jest znajomość języka polskiego na poziomie B1.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!