Coraz większa liczba cudzoziemców otrzymuje polskie obywatelstwo. Ubiegły rok był pod tym względem rekordowy – poinformował dziennik „Rzeczpospolita”.
W 2018 r. polski paszport otrzymało blisko 5,2 tys. osób. Rok wcześniej obywatelstwo otrzymało 4,3 tys. obcokrajowców, a w 2016 r. – 4,1 tys. Prawie 2 tys. obywatelstw zostało nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Pozostałe osoby spełniły wymogi zezwalające na uznanie ich za obywateli polskich.
Najczęściej wnioski o paszport są uzasadniane względami rodzinnymi. Chodzi m.in. o życie w związku małżeńskim z obywatelem polskim, posiadanie dzieci czy wieloletnie zamieszkiwanie na terenie naszego kraju.
Poseł Arkadiusz Czartoryski zaznaczył, że Polska jest atrakcyjnym miejscem do osiedlania się i spokojnego życia.
– Jest ewidentny wzrost gospodarczy, który jest procentowo największy w Europie. Można zatem znaleźć pracę i ułożyć tu własne życie rodzinne. Wzrost i rozwój gospodarki, systematyczne unowocześnianie kraju to jest jeden z głównych powodów. Zwróciłbym też uwagę na drugi powód – na tle Europy jesteśmy niezwykle bezpiecznym krajem, w którym nie ma rozruchów społecznych, nienawiści w stosunku do grup społecznych, zamachów bombowych. Zobaczmy, co dzieje się np. w Paryżu, gdzie bitwy uliczne odbywają się od 2 miesięcy – powiedział Arkadiusz Czartoryski.
O polski paszport najczęściej starają się: Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, a także Amerykanie. Od lutego 2018 r. jednym z wymogów przyznania obywatelstwa jest znajomość języka polskiego na poziomie B1.
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!