Program modernizacji technicznej armii na lata 2017 – 2026 zamknie się kwotą 185 miliardów złotych. Wśród priorytetów, które w czwartek przedstawiło szef MON, jako najważniejsze wskazano pozyskanie samolotu wielozadaniowego nowej generacji, czyli program Harpia, systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu (Narew) i nowych śmigłowców uderzeniowych (Kruk).
Zgodnie z obowiązującym prawem plan modernizacji technicznej sił zbrojnych (PMT) przyjmowany jest na 10 lat i aktualizowany jest co cztery lata. Poprzednia edycja dokumentu obejmowała lata 2013-22. Teraz szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił założenia planu sięgającego roku 2026 r.
Szef MON poinformował, że w pierwszej kolejności nowoczesny sprzęt ma trafiać na wschodnią flankę, szczególnie do 18 Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo od września 2018 r. formowane jest w Siedlcach. Ma też zostać wzmocniona 16 Dywizja Zmechanizowana, której sztab mieści się w Białobrzegach, a także Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód z dowództwem w Elblągu, która osiągnęła gotowość pod koniec 2018 r. Częścią planu jest też odtworzenie pułku artylerii przeciwpancernej w Suwałkach, w który to ma zostać rozwinięty stacjonujący tam obecnie dywizjon.
– Naszym priorytetem jest wschodnia flanka. Aby ją wzmocnić utworzyliśmy 18. Dywizję Zmechanizowaną. Nie oznacza to jednak, że pozostałe jednostki zostaną zaniedbane – stwierdził minister Mariusz Błaszczak.
Ministerstwo przedstawiło „wybrane zadania” PMT do 2026 roku:
1. Harpia – zakup 32 samolotów wielozadaniowych piątej generacji;
2. Narew – system obrony powietrznej krótkiego zasięgu;
3. Kruk – śmigłowce szturmowe’;
4. Cyber.mil.pl – nowoczesny sprzęt kryptograficzny i informatyczny, nakłady mają wynieść 3 mld zł;
5. Wisła – system obrony powietrznej średniego zasięgu;
6. Gryf – taktyczne bezzałogowce;
7. Ważka – drony mikro;
8. Płomykówka – morskie samoloty patrolowe;
9. Miecznik – okręty obrony wybrzeża;
10. Orka – okręty podwodne;
11. Regina – dywizjonowy moduł ogniowy oparty o samobieżne haubice Krab;
12. Rak – moździerze samobieżne na podwoziu KTO Rosomak;
13. Homar – artyleria rakietowa dalekiego zasięgu;
14. Pustelnik – lekkie wyrzutnie przeciwpancerne;
15. Borsuk – bojowy wóz piechoty;
16. Mustang – pojazdy osobowo-ciężarowe wysokiej mobilności.
Jak to zostało wcześniej wspomniane, łączne wydatki na modernizację techniczną wojska w latach 2017-26 mają wynieść ok. 185 mld zł, przy czym w poszczególnych latach ma się to kształtować następująco:
2017 r. – ok. 8,8 mld zł;
2018 r. – ok. 12,5 mld zł (z uwzględnieniem dodatkowych środków na program Wisła);
2019 r. – ok. 11 mld zł;
2020 r. – ok. 14 mld zł;
2021 r. – ok. 17,6 mld zł;
2022 r. – ok. 19,2 mld zł;
2023 r. – ok. 20,3 mld zł;
2024 r. – ok. 25 mld zł;
2025 r. – ok. 25,9 mld zł;
2026 r. – ok. 30,8 mld zł;
Minister @mblaszczak: na #modernizacja #WojskoPolskie wydamy ok. 185 miliardów złotych. #PMT26.
Chcemy, aby #WojskoPolskie było liczniejsze i było wyposażone w nowoczesny sprzęt. pic.twitter.com/bRN2eOiorD— Ministerstwo Obrony Narodowej ?゚ヌᄆ (@MON_GOV_PL) February 28, 2019
– Kupiliśmy już śmigłowce Black Hawk dla Wojsk Specjalnych, kończymy postępowanie na śmigłowce dla Marynarki Wojennej, a na podstawie nowego Planu Modernizacji Technicznej pozyskamy śmigłowce uderzeniowe w ramach programu KRUK – mówił szef MON
– Moim podstawowym priorytetem jest wymiana postsowieckich samolotów Dlatego w ramach programu HARPIA pozyskamy nowoczesne myśliwce piątej generacji, które wprowadzą polskie Siły Powietrzne w nową epokę. Zakupimy 32 nowe samoloty piątej generacji. Zastąpią one wysłużone już samoloty MiG-29 i Su22 – dodał minister.
Minister @mblaszczak: zakupimy 32 nowe samoloty piątej generacji. Zastąpią one wysłużone już samoloty MiG-29 i Su22. #PMT26 #modernizacja #Harpia pic.twitter.com/7FPMRbEqsl
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?゚ヌᄆ (@MON_GOV_PL) February 28, 2019
– Kołem zamachowym polskiego przemysłu zbrojeniowego będą baterie przeciwlotnicze zestawów rakietowych krótkiego zasięgu, które pozyskamy w ramach programu NAREW – przewidujemy rekordowe wykorzystanie potencjału polskich przedsiębiorstw – stwierdził Mariusz Błaszczak.
Minister @mblaszczak: jednym z naszych priorytetów jest program #NAREW #PMT26 #modernizacja pic.twitter.com/OFsZXGeSb4
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?゚ヌᄆ (@MON_GOV_PL) February 28, 2019
– Mówiąc o Marynarce Wojennej i inwestycjach w modernizację musimy poradzić sobie z problemem wynikającym z przeszłości, z niedoinwestowania. Musimy zdobyć zdolność pomostową, jeśli chodzi o okręty podwodne – powiedział Mariusz Błaszczak.
Minister @mblaszczak: wśród ważnych programów #PMT26 jest #ORKA. Nie rezygnujemy z żadnego z programów. pic.twitter.com/AMWN3IWYZt
— Ministerstwo Obrony Narodowej ?゚ヌᄆ (@MON_GOV_PL) February 28, 2019
/wk/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!