Wiadomości

Szef MON podpisał plan modernizacji technicznej sił zbrojnych (PMT) na okres do 2026 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Program modernizacji technicznej armii na lata 2017 – 2026 zamknie się kwotą 185 miliardów złotych. Wśród priorytetów, które w czwartek przedstawiło szef MON, jako najważniejsze wskazano pozyskanie samolotu wielozadaniowego nowej generacji, czyli program Harpia, systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu (Narew) i nowych śmigłowców uderzeniowych (Kruk).

Zgodnie z obowiązującym prawem plan modernizacji technicznej sił zbrojnych (PMT) przyjmowany jest na 10 lat i aktualizowany jest co cztery lata. Poprzednia edycja dokumentu obejmowała lata 2013-22. Teraz szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił założenia planu sięgającego roku 2026 r.

Szef MON poinformował, że w pierwszej kolejności nowoczesny sprzęt ma trafiać na wschodnią flankę, szczególnie do 18 Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo od września 2018 r. formowane jest w Siedlcach. Ma też zostać wzmocniona 16 Dywizja Zmechanizowana, której sztab mieści się w Białobrzegach, a także Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód z dowództwem w Elblągu, która osiągnęła gotowość pod koniec 2018 r. Częścią planu jest też odtworzenie pułku artylerii przeciwpancernej w Suwałkach, w który to ma zostać rozwinięty stacjonujący tam obecnie dywizjon.

– Naszym priorytetem jest wschodnia flanka. Aby ją wzmocnić utworzyliśmy 18. Dywizję Zmechanizowaną. Nie oznacza to jednak, że pozostałe jednostki zostaną zaniedbane – stwierdził minister Mariusz Błaszczak.

Ministerstwo przedstawiło „wybrane zadania” PMT do 2026 roku:

1. Harpia – zakup 32 samolotów wielozadaniowych piątej generacji;
2. Narew – system obrony powietrznej krótkiego zasięgu;
3. Kruk – śmigłowce szturmowe’; 
4. Cyber.mil.pl – nowoczesny sprzęt kryptograficzny i informatyczny, nakłady mają wynieść 3 mld zł;
5. Wisła – system obrony powietrznej średniego zasięgu;
6. Gryf – taktyczne bezzałogowce;
7. Ważka – drony mikro;
8. Płomykówka – morskie samoloty patrolowe;
9. Miecznik – okręty obrony wybrzeża;
10. Orka – okręty podwodne;
11. Regina – dywizjonowy moduł ogniowy oparty o samobieżne haubice Krab;
12. Rak – moździerze samobieżne na podwoziu KTO Rosomak;
13. Homar – artyleria rakietowa dalekiego zasięgu;
14. Pustelnik – lekkie wyrzutnie przeciwpancerne;
15. Borsuk – bojowy wóz piechoty;
16. Mustang – pojazdy osobowo-ciężarowe wysokiej mobilności.

Jak to zostało wcześniej wspomniane, łączne wydatki na modernizację techniczną wojska w latach 2017-26 mają wynieść ok. 185 mld zł, przy czym w poszczególnych latach ma się to kształtować następująco:

2017 r. – ok. 8,8 mld zł;
2018 r. – ok. 12,5 mld zł (z uwzględnieniem dodatkowych środków na program Wisła);
2019 r. – ok. 11 mld zł;
2020 r. – ok. 14 mld zł;
2021 r. – ok. 17,6 mld zł;
2022 r. – ok. 19,2 mld zł;
2023 r. – ok. 20,3 mld zł;
2024 r. – ok. 25 mld zł;
2025 r. – ok. 25,9 mld zł;
2026 r. – ok. 30,8 mld zł;

– Kupiliśmy już śmigłowce Black Hawk dla Wojsk Specjalnych, kończymy postępowanie na śmigłowce dla Marynarki Wojennej, a na podstawie nowego Planu Modernizacji Technicznej pozyskamy śmigłowce uderzeniowe w ramach programu KRUK – mówił szef MON

– Moim podstawowym priorytetem jest wymiana postsowieckich samolotów Dlatego w ramach programu HARPIA pozyskamy nowoczesne myśliwce piątej generacji, które wprowadzą polskie Siły Powietrzne w nową epokę. Zakupimy 32 nowe samoloty piątej generacji. Zastąpią one wysłużone już samoloty MiG-29 i Su22 – dodał minister.

– Kołem zamachowym polskiego przemysłu zbrojeniowego będą baterie przeciwlotnicze zestawów rakietowych krótkiego zasięgu, które pozyskamy w ramach programu NAREW – przewidujemy rekordowe wykorzystanie potencjału polskich przedsiębiorstw – stwierdził Mariusz Błaszczak.

– Mówiąc o Marynarce Wojennej i inwestycjach w modernizację musimy poradzić sobie z problemem wynikającym z przeszłości, z niedoinwestowania. Musimy zdobyć zdolność pomostową, jeśli chodzi o okręty podwodne – powiedział Mariusz Błaszczak.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!