Termin otwarcia ofert w przetargu na przekop Mierzei Wiślanej został przesunięty na 24 kwietnia. To kolejna, trzecia, zmiana w harmonogramie inwestycji. Ponadto dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni przyznał, że złoża bursztynu, których obecność potwierdzono na Mierzei Wiślanej, są zbyt małe, by w całości sfinansować inwestycję.
Urząd Morski w Gdyni przygotowuje dokumentację niezbędną do złożenia wniosku o wydanie koncesji na wydobycie bursztynu na Mierzei Wiślanej. Chodzi o bursztyn, który znaleziono w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej.
Opóźnienie otwarcia ofert w przetargu na przekop Mierzei Wiślanej wynika z liczby pytań, jakie potencjalni inwestorzy kierują do Urzędu Morskiego w Gdyni. – Tych pytań jest ponad tysiąc, do tej pory odpowiedzieliśmy na ponad pięćset – mówi dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, kapitan żeglugi wielkiej Wiesław Piotrzkowski.
Potwierdza również doniesienia dotyczące zasobności złóż bursztynu, które znajdują się na Mierzei Wiślanej. Wcześniej pojawiały się informacje, że zysk z wydobycia kopaliny pozwoli sfinansować całość przekopu mierzei, teraz wiadomo, że bursztynu jest za mało.
Wspieraj Fundację Magna Polonia!
Nie wiadomo, jaką wartość będzie miał bursztyn z Mierzei Wiślanej, bo jeśli będą to unikatowe, duże bryły, to zysk z jego sprzedaży może być wyższy o nawet kilkaset procent. Okazuje się, że tak czy inaczej, złoża i tak są niewystarczające, by sfinansować całą inwestycję. – Wiadomo, że bursztyn jest, to potwierdziły badania. Natomiast z dokumentów wynika, że niestety nie będziemy mogli sfinansować całości z pozyskanych ze sprzedaży bursztynu środków – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Pełny raport dotyczący zasobności złóż bursztynu na terenie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej Urząd Morski ma opublikować w pierwszej połowie kwietnia, wtedy poznamy szczegóły dotyczące ilości bursztynu oraz jego potencjalnej wartości.
Przekop Mierzei Wiślanej ma potrwać do 2022 roku. Kanał ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Łączny koszt inwestycji to około 880 milionów złotych.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!