Wiadomości

Łazik Curiosity zarejestrował dwa zaćmienia Słońca na Marsie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Łazik Curiosity, którego NASA wysłała na Czerwoną Planetę kilka lat temu, zarejestrował dwa zaćmienia Słońca na Marsie – przez księżyce Fobos i Deimos.

Łazik jest wyposażony w filtry słoneczne, dzięki czemu może bezpośrednio obserwować Słońce.

Pierwsze z zaćmień nastąpiło 17 marca br. i wziął w nim udział Deimos. Z kolei drugie – dzięki Fobosowi – udało się zaobserwować 26 marca. Fobos nie zakrył całkowicie tarczy słonecznej, było to zaćmienie obrączkowe. W przypadku Deimosa, księżyc jest na tyle mały w porównaniu z tarczą słoneczną na marsjańskim niebie, że można nawet powiedzieć o jego tranzycie przed tarczą Słońca.

Poza tym, 25 marca kamera łazika zarejestrowała moment, gdy cień Fobosa przeszedł nad łazikiem podczas zachodu słońca i nastąpiło ściemnienie światła.

Obserwacje zaćmienia Słońca na Marsie nie są niczym wyjątkowym w historii badań tej planety. Były wielokrotnie obserwowane przez Curiosity i inne łaziki. Poza aspektem w charakterze ciekawostki mają też znaczenie naukowe, bowiem pozwalają badaczom uściślić wiedzę o orbitach tych księżyców wokół Marsa.

Przykładowo, gdy łaziki Spirit i Opportunity wylądowały na powierzchni Marsa w 2004 roku, istniały spore nieścisłości w orbitach marsjańskich księżyców i gdy po raz pierwszy jeden z tych łazików próbował zaobserwować zaćmienie Słońca przez księżyc Deimos, okazało się, że satelita znajduje się w odległości 40 km od spodziewanego położenia.

Do tej pory udało się zaobserwować łącznie osiem zaćmień Słońca przez Deimosa i około 40 zaćmień przez Fobosa. Z każdym kolejnym zaćmieniem niepewności w wyznaczeniu orbity księżyców maleją.

Łazik Curiosity wylądował na Marsie 6 sierpnia 2012 r. Jest to misja prowadzona przez NASA Jet Propulsion Laboratory.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!