Wiadomości

Przełomowe odkrycie, które ułatwi dostęp do terapii opartych na komórkach macierzystych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego zauważyli, że właściwości komórek wyściełających jelito płodu nie są z góry ustalone, lecz zależą od ich otoczenia. To samo może dotyczyć innych komórek, a odkrycie może oznaczać łatwiejszy dostęp do terapii opartych na komórkach macierzystych.

W badaniach na myszach autorzy nowej pracy, opublikowanej w piśmie „Nature” odkryli, że wszystkie komórki obecne w jelicie płodu mogą zamienić się w komórki macierzyste.

Wszystko zależy od tego, jakie jest bliskie otoczenie danej komórki. Przeczy to wcześniejszym założeniom.

– Wierzyliśmy, że potencjał komórki do tego, aby mogła stać się komórką macierzystą był z góry zaprogramowany. Jednak według naszych wyników, wszystkie niedojrzałe komórki obecne w całkowicie ukształtowanym narządzie mają na to szanse z takim samym prawdopodobieństwem – zaznaczył autor badania prof. Kim Jensen.

– Chodzi o to, aby komórka znalazła się we właściwym miejscu o właściwym czasie. Sygnały wysyłane przez komórki z otoczenia określają los komórki, na którą działają. Jeśli udam nam się zidentyfikować sygnały potrzebne do przemiany niedojrzałej komórki w macierzystą, będziemy mogli z większą łatwością manipulować komórkami i kierować ich rozwój w pożądaną stronę – wyjaśnił naukowiec.

Obecne w organizmie komórki macierzyste pozwalają na regenerację narządów czy naprawę niewielkich uszkodzeń tkanek.

Prowadzi się więc intensywne badania nad wykorzystaniem takich komórek w medycynie.

– Uzyskaliśmy lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących zamianą niedojrzałych komórek jelita w komórki macierzyste. Mamy nadzieję, że będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę np. w leczeniu niegojących się ran jelit. Obecnie z całą pewnością możemy jedynie powiedzieć, że komórki z układu pokarmowego mają odkryte przez nas właściwości. Jednak wierzymy, że to powszechne zjawisko obecne w rozwoju płodowym – podkreślił prof. Jensen.

Jeśli podobnie zachowują się komórki także innych narządów, może to oznaczać łatwy dostęp do różnych komórek macierzystych przydatnych w terapii.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!