Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych zaprotestowało przeciwko podjętej przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej inicjatywie ustawowego nadania uczestnikom inwazji Czechosłowacji w 1968 r. statusu weteranów wojennych.
MSZ wyraziło poważne zaniepokojenie proponowanym uznaniem za beneficjentów ustawy o weteranach również osób „wykonujących zadania udaremnienia próby zamachu stanu i zabezpieczenia stabilizacji sytuacji w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej w ramach rozległej wojskowo-strategicznej operacji państw członkowskich Układu Warszawskiego od 21 sierpnia do listopada 1968 r.”.
Cytowany tekst to fragment zamieszczonego na stronie internetowej KPFR projektu nowelizacji ustawy o weteranach, jaki zamierza przedstawić jej frakcja w Dumie Państwowej.
Jak zaznacza czeski MSZ, podpisana w 1993 r. przez prezydentów obu państw umowa o przyjaznych stosunkach i współpracy między Republiką Czeską i Federacją Rosyjska deklaruje wolę obu stron, by w stosunkach wzajemnych „skończyć z totalitarną przeszłością, związaną z niedopuszczalnym użyciem siły wobec Czechosłowacji w 1968 r. i dalszym nieusprawiedliwionym pozostawianiem wojsk radzieckich na czechosłowackim terytorium”.
Komunikat deklaruje przekonanie, że strona rosyjska uważa tę umowę za obowiązującą i powstrzyma się przed krokami, które podałyby jej treść w wątpliwość.
20 sierpnia 1968 r. w ramach Operacji „Dunaj” wojska Układu Warszawskiego dokonały inwazji na Czechosłowację w celu zatrzymania politycznych reform liberalizacji zwanej Praską Wiosną, forsowanej przez I sekretarza KC Komunistycznej Partii Czechosłowacji Alexandra Dubčeka. W ataku wzięło udział do pół miliona żołnierzy. Zginęło ponad sto osób, a kilkaset zostało rannych.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!