Jak donosi portal neidziela.nl wielu mieszkańców Holandii nie zdaje sobie sprawy, jak długo będzie musiała pracować. Jeśli obecne zasady się nie zmienią, osoby, które urodzą się w tym roku na emeryturę przejdą najprawdopodobniej dopiero po ukończeniu 75 lat! – wynika z analizy instytutu badań demograficznych NIDI.
Obecnie wiek emerytalny w Holandii dla ludzi urodzonych po 30 września 1957 r. wynosi 67 lata i 3 miesiące, przypomina dziennik „AD”. Od 2022 roku wiek emerytalny uzależniony będzie od prognozowanej średniej długości życia. Ta w nadchodzących dekadach ma systematycznie wzrastać, co przełoży się na coraz późniejsze przechodzenie na emeryturę.
W efekcie, jeśli nic się nie zmieni, ludzie obecnie 30-letni przejdą na emeryturę dopiero w 2060 r., czyli po ukończeniu 71 lat. Osoby mające obecnie 19 lat, będą musiały pracować do 73 roku życia, a dzieci, które urodzą się w 2019 roku przejdą na emeryturę dopiero po ukończeniu 75 roku życia! – wynika z prognozy NIDI.
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, podkreślają badacze. Obecnie ludzie dowiadują się o dokładnym momencie przejścia na emeryturę, dopiero pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Według Kène Henkens z NIDI to za późno. Często prowadzi to do rozczarowań.
– Z naszych ankiet wynika, że ludzie myślą, że przejdą na emeryturę 2-3 lata wcześniej niż jest to faktycznie – słowa Henkens cytuje dziennik „AD”. Dlatego naukowiec krytykuje system, który obowiązywać ma od 2022 r. i w którym wiek emerytalny będzie wzrastać proporcjonalnie do przewidywanej średniej długości życia.
– Byłoby lepiej, gdyby np. wiek ten wzrastał co roku o jeden miesiąc. Albo gdyby ustalono wyraźne granice: w 2030 roku wiek emerytalny wynosić będzie tyle, a w 2040 roku tyle. Wtedy ludzie wiedzieliby, na czym stoją – powiedział ekspert z NIDI, cytowany przez „AD”.
No cóż w końcu ktoś musi zarobić na utrzymanie imigrantów…
Źródło: niedziela.nl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!