W Lublinie trwają obchody 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Powstanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów świętują wspólnie przedstawiciele władz Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Estonii, Czech, Węgier oraz Gruzji.
Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w lubelskiej katedrze pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Budzika.
W homilii hierarcha podkreślił, że Rzeczpospolita Obojga Narodów objęła w rzeczywistości kilka narodów, języków, religii i wyznań chrześcijańskich.
Po mszy świętej delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem Unii Lubelskiej. W imieniu Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, wieniec złożył sędzia TK Grzegorz Jędrejek.
Premier @MorawieckiM uczestniczy w obchodach 450. rocznicy Unii Lubelskiej w #Lublin. pic.twitter.com/NrlkeO3IKA
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 30, 2019
Po godz. 13 w lubelskim Centrum Spotkania Kultur rozpocznie się główna część dzisiejszych uroczystości – posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polska – Litwa oraz międzynarodowa debata z udziałem przewodniczących i przedstawicieli parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej – poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. – To będzie bardzo ważne wydarzenie, wydaje się, że w dyplomacji parlamentarnej najważniejsze w ostatnich latach – dodał.
Arcybiskup Wilna Gintaras #Grušas w czasie Mszy Św. w 450. Rocznicę #UniaLubelska w @lublin: "Więzi, które wzmocniliśmy przez Unię Lubelską, poprzedniczkę #UniaEuropejska, muszą nam służyć w teraźniejszości i dla przyszłości" pic.twitter.com/D2KkAO0I3v
— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) June 30, 2019
W niedzielnych uroczystościach biorą udział także mieszkańcy Lublina oraz pasjonaci historii. Jak zaznaczył Andrzej Strawa z Lubelskiego Bractwa Kurkowego, Unia Lubelska pokazała, że współpraca narodów może przynieść wymierne korzyści. Jego zdaniem, porozumienie z 1569 roku była pierwowzorem Unii Europejskiej, a jej efektem było powstanie dość silnego podmiotu w Europie Wschodniej, mogącego rywalizować z mocarstwami, pomiędzy którymi się znajdował, albo obronić się przed nimi.
Czytaj też:
Przez cały weekend organizowane są na lubelskim placu Litewskim liczne wydarzenia. Pikniki, koncerty oraz pokazy historyczne odbywają się w miejscu, gdzie – według tradycji – w czasie Sejmu Walnego w 1569 roku obozowali Litwini. Wtedy zawarto unię między Wielkim Księstwem Litewskim a Królestwem Polskim i powołano do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów, jedno z najważniejszych państw ówczesnej Europy. Oficjalne uroczystości zakończy o godz. 17:00 koncert w Centrum Spotkania Kultur.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!