Wiadomości Wiara

Abp Głódź: „Nas nie trzeba stawiać na baczność przed brukselskimi urzędnikami”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Mamy przyrodzone prawo, aby patrzeć na wiele spraw naszym polskim spojrzeniem i rozwiązywać je według naszego rozeznania – powiedział dziś w homilii podczas mszy św. z okazji 37. rocznicy Sierpnia’80 metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Jak powiedział arcybiskup, „to dobrze, że coraz więcej jest tego patrzenia na ziemię ojczystą, na której wspierając się patrzymy ku niebu”.

– Nas nie trzeba stawiać na baczność, musztrować, upominać i napominać, abyśmy kornie stanęli w szeregu wsłuchani w dyrektywy brukselskich urzędników – podkreślił arcybiskup.

Dodał, że „wnieśliśmy do Brukseli swoje wiano” i przypomniał w tym kontekście miejsca walk polskich żołnierzy w II wojnie światowej we Włoszech i na zachodzie Europy.

– I to nie jest coś nadzwyczajnego. To jest prawo każdego kraju, który w poważny, godny sposób traktuje swoją niepodległość i swoją suwerenność. Jak równi wśród równych i wolni wśród wolnych – mówił abp Głódź.

Hierarcha wiele miejsca poświęcił też wysiłkom “Solidarności” na rzecz wolnych niedziel.

– To tu przed Chrystusem eucharystycznym i jego matką, Gwiazdą Morza, wielokrotnie otwieraliście wasze serca i wypowiadaliście swoje nadzieje, a także pragnienia, aby Polska była Polską, świadomą swojej godności, swojej dziejowej drogi. Niewyczekującą pokornie w przedpokojach wielkich salonów państw i mocarstw, niekłaniającą się okolicznościom. Niepodległa – idąca swoimi drogami w imię Pana. Dlaczego? Po to, aby w naszej ojczyźnie zrealizowało się to, o czym mówi prorok Izajasz w pierwszym czytaniu “dziełem sprawiedliwości będzie pokój, a owocem prawa – wieczyste bezpieczeństwo – mówił abp Głódź w homilii podczas mszy w Bazylice św. Brygidy.

Jak podkreślił w tym świątecznym dniu myśli “biegną do źródeł, do kluczowych motywów, do pytań o genezę” zrywu z 1980 r.

– I tamten zryw ukazał to, co wielu wtedy zdziwiło i zaskoczyło – więź pomiędzy światem pracy a krzyżem Chrystusa, pomiędzy pracą ludzką a mszą świętą – ofiarą Chrystusa. I ta więź wciąż trwa – powiedział metropolita gdański.

Wyrazem tej więzi – mówił abp Głódź – więzi ęz Kościołem, z chrześcijańską osnową polskiego życia, jest zaangażowanie Solidarności w działania, których celem jest przywrócenie m.in. świętości niedzielę, która – według niego – w ostatnich dziesięcioleciach była „deprecjonowana oraz odzierana z godności i świętości”.

– Pozwólmy tysięcy naszych rodaków zmuszonych w ten dzień do pracy, ten dzień święty święcić (…). Niech ten powrót do świętowania niedzieli, do ustawowego zakazu handlu o co zabiegacie, będzie darem także na trzechsetlecie królowania Maryi w naszym polskim domu, darem serc i darem sprawiedliwości, darem wynagrodzonym – podkreślił abp Głódź.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!