Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie Gdańska i jego okolic kolejne dwie osoby zaangażowane w pomoc Joannie S. oraz jej synowi Mikaelowi S. – organizatorom fikcyjnego obrotu dziełami sztuki na wielką skalę.
Zatrzymani pod koniec października Marcin K. i Agnieszka Ch.-B. pracowali jako agenci Joanny S. Do ich obowiązków należało poszukiwanie i pozyskiwanie inwestorów oraz pośredniczenie przy zawieraniu z nimi umów sprzedaży. Zatrzymani następnie odsyłali podpisane umowy do siedziby firmy w Szwecji. Oszukańcze przedsięwzięcie polegało na pozyskiwaniu – pod pozorem tzw. „art. inwestycji” – od podmiotów i osób fizycznych środków pieniężnych na określony czas ze z góry określonym oprocentowaniem. Oboje zatrzymani dzięki swojej działalności osiągnęli korzyść majątkową w wysokości łącznie ok. 6 mln zł. Prokurator nadzorujący śledztwo zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru policji.
Ponadto w powyższej sprawie zarzuty usłyszeli dwaj inni współpracownicy Joanny S. – Franciszek Ż. oraz Cezary Cz. Mechanizm ich działania był analogiczny do działań pozostałych agentów. Mężczyźni na przestępczym procederze wzbogacili się o ponad pół miliona złotych każdy. Śledztwo prowadzone jest przez funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku pod nadzorem białostockiej Prokuratury Regionalnej. Dotychczas zarzuty przedstawiono 24 osobom.
Dwaj agenci Galerii New Form zatrzymani przez #ABW. Na fikcyjnym obrocie dziełami sztuki zarobili w sumie ok. 6 mln zł.
Szczegóły w komunikacie.https://t.co/HxxtZBOInx
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) November 3, 2022
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!