– Rząd Izraela pragnie zachować całkowitą wolność w dyskusji o historii Holocaustu w taki sposób, by uniknąć jej wypaczeń – powiedziała ambasador Izraela Anna Azari podczas uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.
W tym miejscu wypada przypomnieć, że w Izraelu, ale nie tylko tam negowanie Holokaustu bądź pomniejszanie jego skali jest karane więzieniem…
To wyciąg z prawa karnego Izraela. Penalizują z karą do 5 lat. My „tylko” do 3 lat. pic.twitter.com/cfMbQO6iwN
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 28 stycznia 2018
Czyżby więc Izrael zamierzał wycofać sie z powyższych zapisów, oczekując tego samego od innych krajów, by odtąd miała już obowiązywać „całkowita wolność” w tej dziedzinie? Chyba nie znajdzie się nikt tak naiwny, kto byłby słonny w to uwierzyć. Raczej podejrzewać należy, iż chodzi o to, że granicę owej „całkowitej wolności” wyznaczać mają wyłącznie Żydzi. I nikt inny.
Anna Azari odnosząc się do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, powiedziała, że „musimy pamiętać, że wielu ocalałych i ich rodziny boleśnie wspominają tragiczną stronę relacji (polsko-żydowskich przyp.)”.
– Oni pamiętają i tych, którzy bali się pomagać i – niestety – szmalcowników, którzy dobrowolnie współpracowali z nazistami. Dla ocalałych to są bardzo osobiste i dramatyczne historie. Najważniejsze jest, by pamiętać i badać historię, która się wydarzyła, z jej wszystkimi aspektami – mówiła Azari.
– Obiecujemy niestrudzenie upamiętniać i honorować Sprawiedliwych, szczególnie tutaj w Polsce. Jednakże rząd Izraela pragnie zachować całkowitą wolność w dyskusji o historii Holocaustu w taki sposób, by uniknąć jej wypaczeń – mówiła ambasador Izraela.
– Izrael wspólnie z Polską chce naprawić błędy historyczne i rozmawiać tylko o niemieckich nazistowskich obozach zagłady. Smuci mnie, że spór, który wybuchł, jest rodzajem triumfu ideologii nazizmu, który chciał doprowadzić do walki między różnymi narodami. Jednak dyskurs powinien dotyczyć pełnego obrazu historii, zarówno tej dobrej, jak i – niestety – złej – zapewniała Azari.
/wk/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!