Aż 46,3 mld baryłek ropy naftowej, 8 bln metrów sześciennych gazu naturalnego oraz 20 mld baryłek gazu płynnego zawierają złoża, o których odkryciu poinformowała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS). Złoże znajdujące się w formacjach Wolfcamp Shale oraz Bone Spring Formation w Basenie Delaware, który jest częścią Basenu Permskiego.
– W tym roku święta Bożego Narodzenia nadeszły wcześniej – mówi sekretarz spraw wewnętrznych, Ryan Zinke. – Siła USA wynika z amerykańskiej energii i, jak się okazuje, tej energii mamy bardzo dużo. Przed tym odkryciem optymistycznie patrzyłem na możliwości produkcji ropy i gazu w USA. Teraz wiem, że możemy zdominować rynek energii – podkreśla.
– W latach 80., gdy pracowałem w przemyśle ropy naftowej złoża permskie i im podobne nie były uznawane za źródła dużej ilości ropy. Jednak obecnie, dzięki postępowi technologicznemu, Basen Permski zadziwia nas swoim potencjałem – przekonuje dyrektor USGS dr Jim Reilly cytowany przez portal KopalniaWiedzy.pl.
Serwis ScienceDaily.com zwraca uwagę, że odkrycie może potwierdzać szacunki norweskiej firmy Rystad Energy, która dwa lata temu oceniła, to USA są posiadaczem największych na świecie rezerw wydobywalnej ropy naftowej.
Dotąd potwierdzone rezerwy Stanów Zjednoczonych wynosiły 39 mld baryłek, choć Rystad Energy, niezależna firma konsultingowa, szacuje, że wszystkie – łącznie z nieznanymi jeszcze złożami – zasoby ropy na terenie USA to 264 mld baryłek. Norwegowie uwzględnili w tym nieodkryte złoża w Teksasie, które szacuje się na 60 mld baryłek. Rystad wskazuje, że drugie na świecie zasoby posiada Rosja (256 mld baryłek), a trzecie Arabia Saudyjska (212 mld baryłek).
Zasoby nieodkryte to złoża, których istnienia możemy się domyślać na podstawie znajomości geologii i już odkrytych złóż. Złoża wydobywalne to te, z których można czerpać ropę, bez oceniania, czy jest to opłacalne.
Zdaniem Rystad Energy łączne światowe rezerwy ropy to 2,92 bln baryłek. Eksperci ostrzegają, że wraz z globalnym wzrostem liczby samochodów z 1 do 2 mld w ciągu najbliższych 30 lat, staje się jasne, że ropa samodzielnie nie wypełni rosnących potrzeb konsumpcyjnych w indywidualnym transporcie.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!