Polska Wiadomości

Andrzej Duda spotkał się z górnikami na Śląsku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

To bardzo symboliczne miejsce, zwłaszcza w tym roku, kiedy górnicy tutaj i na całym Śląsku będą obchodzili 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z górnikami z kopalni Zofiówka. Podkreślił, że cieszy się, że „jest z górnikami, a oni z nim”.


– Życie górnicze zaczyna się bladym świtem, dlatego przyszedłem tutaj dzisiaj na szychtę, na zmianę. Chcieliśmy dziś górnikom życzyć spokojnego dnia i tak się stało. Ale czemu Ruch Zofiówka? To jest bardzo symboliczne miejsce, zwłaszcza w tym roku, kiedy górnicy tutaj i na całym Śląsku będą obchodzili 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych, tamtego wielkiego zwycięstwa z 1980 roku – powiedział Duda.

– To tutaj właśnie rodziła się wtedy Solidarność, to tu właśnie zostały podpisane porozumienia, to tu wybuchały pierwsze strajki, więc to jest bardzo symboliczne miejsce, w którym zresztą wielokrotnie bywałem i wielokrotnie spotykałem się z górnikami w różnych sytuacjach – zaznaczył prezydent.

– I tych, kiedy przekonywaliśmy się politycznie, dyskutowaliśmy, mówiliśmy o trudnych sprawach związanych z przemysłem wydobywczym, sytuacją górnictwa i z przyszłą polityką, ale także w bardzo trudnych sytuacjach, gdy tutaj doszło do katastrofy i czekaliśmy na wieści, co dzieje się z górnikami, którzy zostali na dole – mówił.

– Byłem tu w różnych sytuacjach, tak jestem także dzisiaj i bardzo się cieszę, że oni też ze mną są – dodał.

W okresie PRL kopalnia „Zofiówka” nosiła nazwę Manifest Lipcowy. Po ogłoszeniu stanu wojennego, podobnie jak w wielu innych zakładach, w kopalni rozpoczął się strajk. Podczas pacyfikacji zakładu przez siły milicyjne 15 grudnia 1981 r. padły strzały, raniąc kilka osób. Dzień później w katowickiej kopalni „Wujek” ponownie padły strzały – zginęło dziewięciu górników.

Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, podpisanym latem 1980 r. Zdaniem wielu historyków, masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy. Zapisano w nim między innymi wprowadzenie wszystkich wolnych sobót, wyłącznie dobrowolną pracę w dni wolne, podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania oraz zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w górnictwie.

Obelisk przed kopalnią Zofiówka spontanicznie wybudowano i odsłonięto w sierpniu 1981 r., w rocznicę zawarcia Porozumienia. Autorem monumentu był górnik z kopalni Anna Joachim Paruzel. Na pomniku wypisano nazwy zakładów, które w 1980 r. poparły strajk górników. Z okazji 25-lecia Porozumienia, pomnik został odnowiony i przebudowany. Uzupełniono go dwoma blokami architektonicznymi, układającymi się w kształt litery V – symbol zwycięstwa. Do obelisku doprowadzono wznoszącą się ścieżkę, symbolizującą dochodzenie do porozumienia i wolności.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!