Wiadomości

Archeolodzy odkryli w Egipcie dwa grobowce z czasów rzymskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas wykopalisk archeologicznych w oazie Ad-Dachila na Pustyni Zachodniej, będącej częścią Pustyni Libijskiej w zachodnim Egipcie, naukowcy odkryli dwa grobowce z okresu rzymskiego (30 r. p.n.e. – V w. n.e.) – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Beer El-Shaghala w oazie Ad-Dachila, koło wioski Mut w prowincji gubernatorskiej Nowa Dolina.

Ściany obu grobowców z czasów rzymskich pokryte są malowidłami wykonanymi przy użyciu jaskrawych barw, przedstawiającymi sceny religijne.

Jak poinformował Mostafa Waziri, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, do pierwszego z odkrytych grobowców prowadzą schody o 22 stopniach, pokryte gipsowym tynkiem.

Główne pomieszczenie w tym grobowcu zostało zbudowane z cegieł mułowych suszonych na słońcu, a częściowo zniszczone sklepienie grobowca miało wypukły kształt. Na północnej ścianie tego pomieszczenia znajdują się wejścia do dwóch komór grobowych, w których archeolodzy odkryli liczne ludzkie szkielety oraz ceramiczne naczynia i lampy z palonej gliny.

Drugi grobowiec posiada korytarz wiodący do komory grobowej w północnej ścianie konstrukcji. Komora ta posiadała także wypukłe sklepienie, a w niszy wykutej w północnej ścianie grobowca znajdują się płaskorzeźby przedstawiające proces mumifikacji ciał zmarłych.

Jak podał Aymen Ashmawi, dyrektor Biura Zabytków Starożytnego Egiptu w egipskim Ministerstwie Starożytności, na stanowisku Beer El-Shaghala archeolodzy ustalili też położenie kolejnych 10 starożytnych grobowców o sklepieniach w kształcie piramid, które będą badane w dalszej kolejności.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!