Bazylika Grobu Pańskiego została w środę nad ranem ponownie otwarta. Świątynię zamknęli w niedzielę przedstawiciele Kościołów w Jerozolimie na znak protestu przeciwko podatkom i planowanej polityce wywłaszczania.
Przedstawiciele trzech wspólnot chrześcijańskich opiekujących się bazyliką Grobu Pańskiego zapowiedzieli we wtorek wieczorem, że w środę rano świątynia zostanie ponownie otwarta dla pielgrzymów. „Dziękujemy Bogu za komunikat wydany wcześniej przez premiera (Izraela) i wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim, którzy niestrudzenie pracowali nad zachowaniem chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie” – dodali.
„O godzinie 4 czasu lokalnego (godz. 3 czasu polskiego) duże drewniane drzwi zostały otwarte przez dwóch strażników i pielgrzymów” – podała agencja AFP.
Rząd Benjamina Netanjahu ogłosił we wtorek zawieszenie pobierania podatków i rozważenie projektu ustawy, który – jak pisze AFP – rozgniewał Kościoły w Jerozolimie. W niedzielę przedstawiciele trzech wspólnot opiekujących się wspólnie bazyliką Grobu Pańskiego: kustosz Ziemi Świętej franciszkanin ojciec Francesco Patton, zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy Teofil III i patriarcha Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Nurhan Manugian, oświadczyli, że bazylika Grobu Pańskiego zostanie zamknięta do odwołania. Wystosowali oni to oświadczenie w reakcji na projektowaną ustawę i decyzje władz Jerozolimy, które planują obciążenie wspólnot chrześcijańskich podatkiem od nieruchomości, z którego historycznie Kościoły były zwolnione, i na poczet niezapłaconych podatków chcą zajmować mienie kościelne, nieruchomości i rachunki bankowe.
W oświadczeniu przedstawiciele chrześcijan przypomnieli, że do tej pory respektowany i ceniony był wkład wspólnot chrześcijańskich w budowę szkół, szpitali i domów opieki w Ziemi Świętej, a prawa i przywileje tych wspólnot były gwarantowane porozumieniami międzynarodowymi.
W związku z nową polityką podatkową gminy i proponowaną ustawą o wywłaszczeniu ziemi w Jerozolimie sprzedanej przez Kościoły od 2010 roku, opiekunowie Grobu Pańskiego we wspólnym oświadczeniu oskarżyli Izrael o „systematyczny i bezprecedensowy atak na chrześcijan w Ziemi Świętej”. Teofil III określił nowe przepisy jako „dyskryminujące i rasistowskie”; jego zdaniem „przypominają ono prawa o podobnym charakterze zatwierdzane przeciwko Żydom w Europie w ciemnych okresach”.
Po ogłoszeniu protestu przez opiekunów bazyliki ministerialna komisja Knesetu odłożyła do następnego tygodnia zaplanowaną na niedzielę debatę na temat ustawy.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!