Wiadomości

Bezwzględny “Gang Braciaków” rozbity przez CBŚP we współpracy ze służbami z Hiszpanii, Danii i Holandii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

CBŚP i prokuratorzy z Gdańska, współpracując ze służbami z Hiszpanii, Danii i Holandii, przy wsparciu Europolu rozbili zorganizowaną grupę, której członkowie pochodzili głównie z Pomorza. Wśród członków gangu są podejrzani m.in. o zabójstwo i usiłowanie zabójstwa oraz czerpanie korzyści z cudzego nierządu. Łącznie w śledztwie zatrzymano 14 osób, wobec 3 wszczęto procedurę ekstradycyjną do Polski. Dzięki informacjom CBŚP w Hiszpanii przejęto 220 kg haszyszu i zlikwidowano plantację, z której można by uzyskać około 750 kg marihuany.

O gangu, kierowanym przez braci Aleksandra, Pawła i Leszka B., zrobiło się głośno w 2013 r., gdy wyszło na jaw, że dozorowane przez nich prostytutki karano tatuażami z napisami np. „własność Braciaków”. Śledczy przekazali mediom porażające zdjęcia z tatuażami, które zrobiono kilku prostytutkom. Kobiety zostały napiętnowane takimi napisami jak: „Kocham mojego pana i władcę BRACIAKA”, „Własność Pawła”, „Niewolnica pana Olka”, „Wierna suka Leszka”. Za sprawą tych napisów o sprawie pisały media na całym świecie. Co ciekawe, według śledczych część kobiet była pod takim wpływem gangu, że tatuowały się z własnej woli.

Z ustaleń CBŚP wynikało, że przez lokale gangu braci B. przewinęło się około 70 kobiet. Niektóre miały być gwałcone lub odurzane, aby nie stawiały oporu. Na prostytucji grupa miała zarobić kilka milionów złotych.

Aresztowanie przywódców gangu nie skończyło się jednak wówczas ich skazaniem. W 2015 r., po kilku miesiącach po rozpoczęciu procesu, sąd uchylił im areszty i Zamienił je na kaucję po 60 tys. oraz zakaz opuszczania kraju. A ci czmychnęli z kraju.

10 stycznia 2017 r. w duńskim Aalborgu salonu masażu doszło do pożaru, w wyniku czego zginęła 31-letnia prostytutka z Polski, a jej koleżanka odniosła obrażenia. W spalonym budynku odnaleziono również zwęglone zwłoki mężczyzny, jak się później okazało jednego z dziewięciu sprawców podpalenia.

W wyniku podjętych czynności i dzięki współpracy międzynarodowej ustalono 9 osób mogących mieć związek z tym wydarzeniem. W pierwszej połowie 2017 roku zatrzymano 6 osób podejrzanych o zabójstwo oraz usiłowanie zabójstwa. Na podstawie zebranych dowodów wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Dwóch kolejnych podejrzanych poszukiwano na podstawie ENA. Jeden z nich został zatrzymany w listopadzie 2017 roku w Niemczech i sprowadzony do Polski. Dodatkowo śledczy zarzucili zlecenie zabójstwa trzem mieszkańcom Gdyni, którzy ukrywali się przed organami ścigania. W związku z tym Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał Europejskie Nakazy Aresztowania.

Na podstawie zebranych informacji i materiału dowodowego, w połowie marca br. przeprowadzono skoordynowane międzynarodowe działania na terenie Polski, Holandii, Danii oraz Hiszpanii. Akcja została zorganizowana przy wsparciu Europolu. W ich efekcie na terenie Polski zatrzymano dwóch mężczyzn. Jednemu z nich przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i czerpania korzyści z cudzego nierządu, a drugi usłyszał zarzut nakłaniania świadka do fałszywych zeznań. Według śledczych miał tego dokonać na polecenie jednego z głównych podejrzanych.

W trakcie prowadzonej międzynarodowej współpracy policjanci CBŚP ustalili także miejsca produkcji narkotyków. Dzięki tym informacjom wystawiono Europejskie Nakazy Dochodzeniowe, na podstawie których przeszukano wiele obiektów w Hiszpanii, Holandii i Danii. Służby hiszpańskie zatrzymały 5 osób, 4 mężczyzn i kobietę. W jednym z domów policjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich, na której rosło niemal 2,5 tys. krzewów o wysokości dochodzących do dwóch metrów. Z takiej ilości roślin można by uzyskać co najmniej 750 kg marihuany. Tam także znaleziono i zabezpieczono 220 kilogramów haszyszu. Z ustaleń policjantów wynika, że narkotyki miały trafić na rynek europejski. Na podstawie zebranego materiału dowodowego hiszpański sąd aresztował 4 zatrzymanych, wobec 3 mężczyzn wszczęto procedurę ekstradycyjną do kraju. Wśród nich są dwaj bracia – Aleksander i Leszek B.

W kraju tymczasem zatrzymano ich ojca, który jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i czerpanie korzyści z cudzego nierządu. Zatrzymana także została kolejna osoba, której z kolei zarzuca się nakłanianie świadka do fałszywych zeznań. Według śledczych miał tego dokonać na polecenie jednego z głównych podejrzanych.

Na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania do sprawy nadal jest poszukiwany 39 letni Paweł Barwik. Mężczyzna jest ścigany w celu doprowadzenia do Aresztu Śledczego lub Zakładu Karnego. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu poszukiwanego, proszone są o kontakt z policjantami CBŚP z Zarządu w Gdańsku pod numerem tel. (58) 32 14 164, za pośrednictwem poczty elektronicznej [email protected], całodobowym numerem 112 lub z najbliższą jednostką Policji. Przypominamy, że za ukrywanie poszukiwanego lub pomaganie mu w ucieczce grozi odpowiedzialność karna.

/CBŚP, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!