Drugie co do wielkości miasto w Wielkiej Brytanii ogłosiło we wtorek 5 września br. upadłość. Jednocześnie wstrzymano wszystkie mniej ważne wydatki. Chodzi o dług rzędu 760 milionów funtów (ok. 954 milionów dolarów).
Rada Miasta Birningham, w której od lat przewagę mają aktywiści skrajnej lewicy, złożyła we wtorek na ręce władz centralnych zgłoszenie na podstawie sekcji 114, wstrzymując wszelkie wydatki budżetowe, z wyjątkiem świadczenia podstawowych usług. Jak wynika ze zgłoszenia, deficyt powstał w wyniku trudności w spłacie od 650 milionów funtów (około 816 milionów dolarów) do 760 milionów funtów (około 954 milionów dolarów) z tytułu roszczeń o wynagrodzenia dla pracowników.
W bieżącym roku miasto spodziewa się deficytu budżetowego w wysokości 87 mln funtów (109 mln dolarów).
Według brytyjskiej agencji informacyjnej PA Media, zastępca przewodniczącej rady miejskiej, Sharon Thompson powiedziała radnym we wtorek, że boryka się ona z „długotrwałymi problemami, w tym historycznymi obawami rady dotyczącymi odpowiedzialności za równą płacę”.
Thompson oskarżyła także częściowo rządzącą w Wielkiej Brytanii Partię Konserwatywną, twierdząc, że rządy konserwatystów odebrały Birningham fundusze w wysokości 1 miliarda funtów.
-Samorząd lokalny stoi przed prawdziwą burzą. Podobnie jak rady w całym kraju, jasne jest, że rada ta stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami finansowymi, począwszy od ogromnego wzrostu zapotrzebowania na opiekę społeczną dla dorosłych i dramatycznego spadku dochodów z tytułu stawek dla przedsiębiorstw, po wpływ szalejącej inflacji – stwierdziła. -Chociaż samorząd stoi przed poważnymi wyzwaniami, miasto jest nadal otwarte na biznes i chętnie witamy nowych mieszkańców – dodała, mając na mysli oczywiście afrykańskich i azjatyckich nachodźców.
Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka powiedział we wtorek reporterom: -Bez wątpienia zadaniem samorządów wybieranych lokalnie jest zarządzanie własnymi budżetami. Dodał też, że rząd wyraził zaniepokojenie ustaleniami rady miasta Birningham, dotyczącymi zarządzania oraz zwrócił się do przewodniczącego rady o zapewnienie o najlepszym wykorzystaniu pieniędzy podatników.
Przewodniczący rady, John Cotton, powiedział w innym miejscu BBC, że w radzie zostanie wprowadzony nowy model zatrudnienia, aby uporać się z ustawą o roszczeniach o równą płacę.
Birningham to wielokulturowe miasto, które jest największym tego typu ośrodkiem w środkowej Anglii. Było gospodarzem zeszłorocznych Igrzysk Wspólnoty Narodów, ważnego wydarzenia sportowego dla krajów Wspólnoty Narodów, a w 2026 roku zaplanowano w nim Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce.
NASZ KOMENTARZ: Rządy lewicy kończą się zawsze i wszędzie tak samo – biedą i bankructwem. Birningham jest tego kolejnym przykładem. Żadną nowościa jest też fakt, że maisto to żyło z dotacji rządowych i teraz okarża je o zabranie części z nich. Gdyby nie to, lewickowa sielanka najpewniej trwałaby jeszcze przez jakiś czas.
Polecamy również: Ukraina zapowiada złożenie donosu na Polskę
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!